Świat

"Clarissa, Franck i Ahmed zginęli, żebyśmy my mogli żyć wolno"

Świat

Aktualizacja:
Francja oddaje hołd zabitym policjantom
ReutersPolicjanci zostali pośmiertnie odznaczeni

Prezydent Francji Francois Hollande pośmiertnie odznaczył Orderem Legii Honorowej trzech policjantów, którzy zginęli w ostatnich dniach z rąk zamachowców. W tym samym czasie w Izraelu dziesiątki żałobników uczestniczyły w pogrzebie 21-letniego Yoava Hataba, który zginął w zamachu na sklep koszerny.

- Clarissa, Franck i Ahmed zginęli, żebyśmy my mogli żyć wolno - oświadczył. Wspominał w czasie uroczystości młodą policjantkę Clarissę Jean-Philippe, zabitą w czwartek w Montrouge, na przedmieściu Paryża, oraz dwóch funkcjonariuszy Francka Brinsolaro i Ahmeda Merabeta, którzy zginęli dzień wcześniej w zamachu w siedzibie tygodnika satyrycznego "Charlie Hebdo".

"Francja nigdy nie ustąpi"

Hollande podkreślił, że policjanci "podzielali ideał, jakim było służenie Republice". Prezydent zaznaczył także, że zabity przez francuskich dżihadystów, braci Kouachi, Ahmed Merabet był "Francuzem wyznania muzułmańskiego", który "był wierny wartościom Republiki, laickości" i który "lepiej niż ktokolwiek inny wiedział, że fanatyzm zabija muzułmanów" na całym świecie. - Francja nigdy nie ustąpi, nie ugnie się, stawi czoło - mówił Hollande. Przyznał, że zagrożenie nadal jest aktualne i pochodzi ono "z zewnątrz, ale także z wewnątrz".

"To wpływa na wszystkich Izrealczyków"

W tym samym czasie w Izraelu dziesiątki żałobników uczestniczyły w pogrzebie 21-letniego Yoava Hataba, który zginął w piątkowym ataku na supermarket w Paryżu. Uroczystość miała miejsce na przedmieściach Tel Awiwu. Hattab zostanie pochowany na cmentarzu w Jerozolimie, o co prosiła jego rodzina. - Co się stało tam (we Francji), nie wpływa tylko na jedną rodziną, ale na rodziny wszystkich Izraelczyków - powiedział rabin podczas ceremonii. W piątkowym ataku na koszerny sklep zginęło czterech Żydów. Zamachowiec Amedy Coulibaly został zabity podczas szturmu przez francuską jednostkę specjalną.

Izrael: pogrzeb zabitego w zamachu 21-latka
Izrael: pogrzeb zabitego w zamachu 21-latkaReuters

Zginęło 17 osób

W atakach terrorystycznych, których sprawcy deklarowali przynależność do organizacji dżihadystycznych, zginęło w Paryżu łączine 17 osób.

W ubiegłą środę w zamachu na redakcję "Charlie Hebdo" bracia Said i Cherif Kouachi zastrzelili 12 osób, w tym głównych rysowników pisma oraz dwóch policjantów.

Dzień później powiązany z napastnikami Amedy Coulibaly zabił w Paryżu policjantkę, a w piątek wziął zakładników w sklepie z żywnością koszerną, zabijając cztery osoby. Terroryści zginęli w piątek podczas operacji sił specjalnych francuskiej policji.

[object Object]
14.01.2015 | Francja: nowy numer „Charlie Hebdo” wyprzedany na pniuFakty TVN
wideo 2/20

Autor: nsz\mtom / Źródło: Reuters, tvn24.pl

Tagi:
Raporty: