Świat

Cipi Liwni wraca z Ruchem

Świat

Wikipedia | Sandy TepersonIle ugra w wyborach Liwni?

Była izraelska minister spraw zagranicznych Cipi Liwni powraca do polityki i stanie na czele nowej partii - poinformowała jej doradczyni Meraw Parsi-Zadok. Partia będzie się nazywała Ruch i ma zostać powołana jeszcze we wtorek.

Na konferencji prasowej w Tel Awiwie Liwni poinformowała, że jej nowa partia będzie energicznie dążyć do pokoju z Palestyńczykami. Ostro skrytykowała rząd premiera Benjamina Netanjahu za czteroletni impas wysiłków pokojowych.

Liwni była ministrem spraw zagranicznych w latach 2006-2009. W tamtym okresie była też główną izraelską negocjatorką z Palestyńczykami. W 2009 roku stanęła na czele partii Kadima - największej izraelskiej siły opozycyjnej, ale w tym roku utraciła to stanowisko. W 2011 roku "Newsweek" zaliczył Liwni do grona 150 najbardziej wpływowych kobiet na świecie. Pod rządami Liwni Kadima stała się pierwszym ugrupowaniem w 120-osobowym parlamencie (Knesecie) w rezultacie wyborów z lutego 2009 r. Kadima uzyskała 28 miejsc i wyprzedziła Likud premiera Netanjahu (27 miejsc). Jednak Liwni nie udało się zmobilizować większości i utworzyć rządu po odmowie poparcia ze strony skrajnie ortodoksyjnej partii Szas (Sefardyjska Partia Strażników Tory). W rezultacie rząd utworzył wtedy Benjamin Netanjahu i jego partia Likud w koalicji z partią Azmaut (Niepodległość) Ehuda Baraka i kilkoma mniejszymi skrajnymi ugrupowaniami. Przedterminowe wybory parlamentarne w Izraelu są planowane na 22 stycznia 2013 roku. Z sondaży wynika, że Netanjahu jest faworytem.

Autor: mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia | Sandy Teperson