Świat

Cios za cios. Turcja zamyka przestrzeń powietrzną dla Syryjczyków

Świat

Wikipedia (CC BY SA)Syryjskie A320 będą miały dłuższą drogę do Rosji

Turcja zamknęła swą przestrzeń powietrzną dla syryjskich samolotów pasażerskich. Wcześniej analogiczną decyzję dotyczącą Turcji podjęła Syria, ale Ankara zapewnia, że nie ma to dla niej "żadnego znaczenia".

O decyzji tureckich władz poinformował minister spraw zagranicznych Ahmet Davutoglu. - Ankara podjęła taką decyzję, ponieważ reżim syryjski, walczący z rebelią przeciwko prezydentowi Baszarowi-el-Asadowi, "nadużywa" lotów cywilnych do transportowania sprzętu wojskowego - powiedział szef dyplomacji. Dodał, że Syria została w sobotę powiadomiona o decyzji Turcji.

Powietrzny incydent

W sobotę Syria poinformowała o wprowadzeniu zakazu lotów nad swoim terytorium dla tureckich samolotów pasażerskich. Była to reakcja na incydent z środy, kiedy tureckie myśliwce zmusiły do lądowania w Ankarze syryjski samolot pasażerski, lecący z Moskwy do Damaszku. Tureckie władze uzasadniły to podejrzeniem, że na pokładzie maszyny znajduje się broń dla syryjskiej armii. Po kilku godzinach i zatrzymaniu części ładunku maszyna odleciała do Damaszku. Premier Turcji Recep Tayyip Erdogan oświadczył później, że w syryjskim samolocie był sprzęt wojskowy i amunicja rosyjskiej produkcji.

Zaopatrzenie od sojusznika Przeciwko działaniom tureckich władz ostro zaprotestowały Syria i Rosja. Władze w Damaszku określiły zatrzymanie samolotu jako "akt piractwa" i zażądały zwrotu zarekwirowanego ładunku. Zapewniły, że na pokładzie maszyny nie było broni. Turcja zapowiedziała, że będzie uziemiać kolejne syryjskie samoloty pasażerskie, jeśli tylko pojawi się podejrzenie, że przewożą one broń.

Autor: mk//gak / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia (CC BY SA)