Cios dla legendy. Opat klasztoru Shaolin oskarżony o rozpustę

Klasztor Shaolin jest najsłynniejszym miejscem rozwoju chińskich sztuk walkiCC BY-SA 3.0 | Shi Deru

Opat najsłynniejszego klasztoru, związanego z chińskimi sztukami walki, został oskarżony o utrzymywanie licznych kontaktów seksualnych oraz sprzeniewierzanie znacznej ilości pieniędzy. Prowadzone jest w tej sprawie dochodzenie, a krytycy opata przypominają wcześniejsze związane z nim kontrowersje.

Oskarżenia pod adresem opata, Shi Yongxina, są od tygodnia publikowane przez byłego mnicha, podpisującego się jako Shi Zhengyi. Udostępnia on w internecie m.in. zdjęcia domniemanych kochanek opata oraz jego nieślubnych dzieci.

Według tych oskarżeń opat miał także dokonywać malwersacji finansowych poprzez wystawianie fałszywych faktur, a nawet zostać w latach 80. wyrzuconym z klasztoru za kradzież.

Nie opuszcza Chin

- Nasze biuro traktuje sprawę wyjątkowo poważnie i dokładnie ją wyjaśni - zapowiedział przedstawiciel departamentu ds. religijnych, który prowadzi dochodzenie. Przedstawiciele samego klasztoru zdecydowanie zaprzeczają jednak pojawiającym się oskarżeniom.

"Pozwólmy plotkom pozostać plotkami", miał powiedzieć sam opat w czasie poniedziałkowego spotkania ze swoimi uczniami.

Ewentualne zajęcie się sprawą przez prokuraturę zależne będzie od wyników obecnego śledztwa. Ponieważ opat pozostawał w dobrych relacjach z władzami, m.in. z powodu wkładu w promocję lokalnej turystyki, na chwilę obecną nic nie wskazuje, by oskarżenia były motywowane politycznie.

W ostatnich dniach Shi Yongxin miał polecieć do Tajlandii, gdzie odbywały się pokazy kung-fu, jednak ostatecznie nie opuścił on Chin. W związku z tym pojawiły się przypuszczenia, że sam z niego zrezygnował na czas prowadzonego w jego sprawie dochodzenia lub, że uniemożliwiono mu wyjazd ze względu na możliwość, że wykorzysta ją do ucieczki wymiarowi sprawiedliwości.

Opat, dyrektor, celebryta

Shi Yongxin jest szeroko znanym w Chinach opatem klasztoru Shaolin. Funkcję tę pełni od 1999 roku i nazywany bywa "dyrektorem generalnym" ze względu na swoją aktywność biznesową i przemienienie klasztoru w dochodową atrakcję turystyczną.

Od początku kariery budzą również kontrowersje jego liczne podróże zagraniczne oraz zamiłowanie do otaczania się bogactwem. Jednym z jego najnowszych projektów biznesowych jest decyzja z lutego tego roku o budowie w Australii potężnej "filii" klasztoru Shaolin, obejmującej świątynię buddyjską, hotel, akademię sztuk walki oraz pole golfowe.

Klasztor Shaolin w północnych Chinach jest wybudowaną w V wieku naszej ery świątynią buddyzmu mahajana oraz legendarnym miejscem znanym z praktykowania i rozwoju chińskich sztuk walki wushu, spopularyzowanych pod nazwą kung fu.

Autor: mm//gry / Źródło: China Daily, The Guardian, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: CC BY-SA 3.0 | Shi Deru