Świat

Nastolatek uciekł z ośrodka w Holandii, został znaleziony martwy w ciężarówce w Essex

Świat


Jednym z 39 Wietnamczyków, których ciała zostały znalezione 23 października w kontenerze ciężarówki w Anglii, był nastolatek, który uciekł z ośrodka dla migrantów w Holandii - podał holenderski dziennik "Algemeen Dagblad", powołując się rządową agencję, zajmującą się przyjmowaniem uchodźców.

Gazeta "Algemeen Dagblad" napisała w sobotę, że nastolatek z Wietnamu (jego tożsamość nie została ujawniona) uciekł z ośrodka dla migrantów w Limburgii na południu Holandii.

Jego ciało, wraz z 38 innymi, znaleziono w październiku w ciężarówce w angielskim Essex.

Byli chronieni przed przemytnikami ludzi

COA, rządowa agencja zajmująca się przyjmowaniem uchodźców, przekazała tę informację dziennikarzom "Algemeen Dagblad" i radia Argos. Przypomniała, że w sierpniu z tego samego ośrodka uciekło sześciu innych wietnamskich nastolatków. Są wciąż poszukiwani przez policję.

"Młodzi ludzie zostali umieszczeni w ośrodku w Limburgii, by chronić ich przed przemytnikami ludzi" - napisała gazeta "Algemeen Dagblad".

"W ciągu ostatnich lat dziesiątki Wietnamczyków w Holandii złożyły wnioski o azyl. Mieli zapewnione schronienie w ośrodkach azylowych, jednak często znikali" - dodała holenderska gazeta.

Brytyjska policja podała, że wśród osób, których ciała odnaleziono w ciężarówce, było łącznie 10 nastolatków.

Postawione zarzuty

Władze brytyjskie na razie postawiły zarzuty dwóm osobom: 25-letniemu kierowcy ciężarówki, który został aresztowany tego samego dnia, kiedy zostały znalezione ciała oraz 23-letniemu mężczyźnie zatrzymanemu później w Irlandii. Obaj pochodzą z Irlandii Północnej. Postawiono im zarzuty zabójstwa, uczestnictwa w przemycie ludźmi oraz pomocy w nielegalnym przedostaniu się na terytorium Wielkiej Brytanii.

W piątek brytyjska policja zatrzymała kolejnego mieszkańca Irlandii Północnej, wiązanego ze sprawą śmierci Wietnamczyków.

Masakryczne odkrycie w Essex

Ciała zmarłych zostały znalezione w nocy z 22 na 23 października w parku przemysłowym Waterglade Industrial Park w hrabstwie Essex, około 30 km na wschód od Londynu. Znajdowały się w kontenerze chłodniczym, umieszczonym na naczepie ciężarówki.

Kontener przypłynął tej samej nocy z belgijskiego Zeebrugge do angielskiego portu Purfleet, gdzie odebrał go kierowca ciężarówki, która - jak się przypuszcza - przyjechała z Irlandii Północnej.

W Wietnamie w związku z tą sprawą aresztowano dotychczas 11 osób.

39 ciał w ciężarówce pod LondynemPAP/Maciej Zieliński

Autor: tas//rzw / Źródło: PAP, Algemeen Dagblad

Pozostałe wiadomości