CIA w miejsce wojska. Irak i Afganistan pełne agentów

Świat

af.milŻołnierze odejdą, agenci zajmą ich miejsce też "w terenie"

Centralna Agencja Wywiadowcza (CIA) będzie działała w Iraku i Afganistanie długo po wycofaniu się stamtąd wojsk amerykańskich. Jak podaje w środę "Washington Post", będzie chronić interesy USA, współpracując z amerykańskimi siłami specjalnymi.

Według planów administracji prezydenta Baracka Obamy, stacje CIA w Bagdadzie i Kabulu pozostaną największymi placówkami agencji za granicą. W Iraku, skąd wojska amerykańskie wycofały się pod koniec ub. roku CIA będzie się zajmować tradycyjnymi zadaniami szpiegowskimi, obserwacją rządu irackiego, którego polityka często rozmija się z interesami USA, zwalczaniem terrorystów z Al-Kaidy i działaniami w celu zmniejszenia wpływów Iranu w Iraku.

Nie tylko zza biurka

W Afganistanie z kolei planuje się zwiększenie "operacyjno-paramilitarnych zadań CIA". Funkcjonariusze agencji będą współpracować z wojskami USA walczącymi z talibami, chronić rząd afgański w Kabulu i zapewniać dostęp do pasów startowych na lotniskach, z których kierowane są samoloty bezzałogowe do sąsiadującego Pakistanu.

Biały Dom planuje równocześnie wycofanie z Afganistanu około 22 tys. żołnierzy już do września i na ostatnie 2 lata misji w tym kraju pozostawić tam ich jeszcze 68 tys. Amerykanie mają się wycofać z Afganistanu do 2014 r.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: af.mil