Świat

CIA ostrzega Europę przed zamachami

Świat

TVN24.plCIA ostrzega Europę przed zamachami

CIA ostrzegła swych europejskich partnerów o groźbie ataków terrorystycznych w kilku krajach Europy - poinformował dziennik "Le Monde".

W przesłanej m.in. do Paryża nocie CIA poinformowała, że członkowie Al-Kaidy, międzynarodowej siatki terrorystycznej Osamy bin Ladena, mogą planować zamachy samobójcze lub bombowe w Wielkiej Brytanii, Włoszech, Francji i Niemczech. Według niej do zamachów miałoby dojść w tym miesiącu.

Agencja AP podała, że informację o nocie potwierdził anonimowy francuski funkcjonariusz państwowy. Dodał, że CIA wśród potencjalnych celów ataku wymieniła "opustoszały system kanałów" w Paryżu.

Według "Le Monde" CIA 11 września tego roku przechwyciła e-mail, który umocnił podejrzenia w sprawie ataku. Gazeta podkreśliła, że nie wiadomo, kto był jego nadawcą, ale miał trafić do Salaha Gasmiego, jednego z liderów Al-Kaidy w Afryce Północnej.

Działająca tam Organizacja Islamskiego Maghrebu w ubiegłym roku związała się z Al-Kaidą. Ugrupowanie to przyznało się do wielu akcji terrorystycznych - zamachów bombowych, ataków na siły bezpieczeństwa i porwań cudzoziemców. Do niedawna organizacja znana była jako Salaficka Grupa Modlitwy i Walki.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24.pl