"Nie ma w istocie poważniejszego zagrożenia dla bezpieczeństwa narodowego"

TVN24 | Świat

Autor:
pp\mtom\kwoj
Źródło:
PAP

Do nałożenia sankcji na Rosję w związku z pogłoskami, iż ponownie usiłuje mieszać się w wybory prezydenckie w USA, wzywa trzech senatorów Partii Demokratycznej. Napisali w tej sprawie list do sekretarza stanu Mike'a Pompeo i sekretarza skarbu Stevena Mnuchina - poinformował portal internetowy Politico.

W liście wystosowanym przez przywódcę demokratów w Senacie Chucka Schumera oraz dwóch innych senatorów: Roberta Menendeza i Sherroda Browna, który uzyskało Politico, wezwano do "natychmiastowego i energicznego zastosowania sankcji wobec rządu Federacji Rosyjskiej i rosyjskich czynników odpowiedzialnych za ingerencję w wybory prezydenckie, a także wobec osób ich wspierających".

Senatorzy podkreślili, że "nie ma w istocie poważniejszego zagrożenia dla bezpieczeństwa narodowego niż stwarzane przez tych, którzy systematycznie podważali zaufanie i skuteczne funkcjonowanie naszych demokratycznych wyborów".

W ubiegłym tygodniu dzienniki "New York Times" i "Washington Post" poinformowały, że funkcjonariusz wywiadu USA wysokiej rangi oświadczył przed komisją ds. wywiadu Izby Reprezentantów, iż Rosja ingeruje w tegoroczną kampanię przed wyborami prezydenckimi, aby spowodować kolejny wybór Donalda Trumpa.

Trump, który wielokrotnie kwestionował informacje dostarczane mu przez amerykańskie organizacje wywiadowcze, miał zareagować gniewnie na te doniesienia.

Kampania prezydencka w USA 2020. Najnowsze informacje na portalu tvn24.pl

W ubiegłym tygodniu prezydent mianował Richarda Grenella, obecnego ambasadora USA w Niemczech i bliskiego sojusznika politycznego, na stanowisko p.o. szefa amerykańskich służb wywiadowczych. Grenell zastąpił na tym stanowisku Josepha Maguire'a, którego Trump zwolnił po jego zeznaniach w Izbie Reprezentantów podczas procedury impeachmentu.

Sprawa tzw. "Russiagate", czyli zarzucanych Trumpowi i jego współpracownikom bliskich kontaktów z Rosją, była jednym z powodów poważnych problemów politycznych Trumpa na początku kadencji.

Autor:pp\mtom\kwoj

Źródło: PAP