Świat

Chrystus ze Świebodzina ma konkurencję

Świat


W Limie stanął pomnik Chrystusa, który śmiało może konkurować z figurą w Świebodzinie - mierzy 37 metrów wysokości. Peruwiańczykom statua się jednak nie podoba, bo ich zdaniem zbyt przypomina Jezusa z brazylijskiego Rio.

Figura Chrystusa z Limy to prezent od Brazylijczyków. Rzeźbę wykonała firma Odebrechet, Peru się dołożyło.

Pomnik odsłonięto w piątek. Stanął na wzgórzu w stolicy kraju, Limie. Chrystus spogląda na Pacyfik. Na uroczystym poświęceniu figury obecny był ustępujący prezydent Alan Garcia.

Chrystus w 26 kolorach

Chrystus Król Wszechświata ze Świebodzina - 52,5 metra Chrystus Zbawiciel z Rio - 38 metrów Chrystus z Limy - 37 metrów Największe pomniki Chrystusa na świecie

Rzeźba budzi jednak wśród Peruwiańczyków kontrowersje, bo zbyt przypomina słynnego Chrystusa z Rio de Janeiro. Projekt skrytykowała burmistrz Limy Susana Villaran. Zarzuciła mu brak oryginalności. Wspomniała też, że przeszkadzał jej brak uzgodnień między nią a Garcią w sprawie odsłonięcia pomnika.

Krytykują go również historycy, urbaniści i artyści. Według nich, statua nie komponuje się z krajobrazem miasta, nie podoba im się także fakt, że Chrystus ma być w nocy podświetlony na 26 kolorów. Zarzuca się mu też bycie po prostu kopią Jezusa z Rio. Grupa przeciwników pomnika na Facebooku liczy już kilka tysięcy osób.

Figurę na odległość pobłogosławił papież Benedykt XVI.

Świebodziński nadal najwyższy

Statua jest niższa niż Chrystus ze Świebodzina. Sama figura mierzy 22 metry, a podstawa 15. Dla porównania, świebodzińska rzeźba ma łącznie 52,5 m wysokości. Jezus z Rio z kolei mierzy 38 m.

Figura z Limy kosztowała 850 tysięcy dolarów.

Źródło: APTN

Pozostałe wiadomości