Świat

Chrystus "nie zapewnia nam łatwego ziemskiego szczęścia"

Świat


- Jesteśmy wezwani do naśladowania Mesjasza, który nie zapewnia nam łatwego ziemskiego szczęścia, ale szczęście nieba, błogosławieństwo Boga - powiedział papież podczas mszy odprawianej w Niedzielę Palmową. Benedykta XVI na Placu św. Piotra słuchało 60 tys. osób. W homilii papież przypomniał, że Niedziela Palmowa jest "bramą wprowadzającą w Wielki Tydzień".

Mszę poprzedziła procesja z palmami i gałązkami oliwnymi oraz ich poświęcenie. Benedykt XVI podkreślił w homilii, że uroczystość Niedzieli Palmowej niesie "wielkie przesłanie"; zachętę do właściwego spojrzenia na całą ludzkość, na ludzi tworzących świat, na różne kultury i cywilizacje.

Jesteśmy wezwani do naśladowania Mesjasza, który nie zapewnia nam łatwego ziemskiego szczęścia, ale szczęście nieba, błogosławieństwo Boga. Benedykt XVI

- Spojrzenie, którym człowieka wierzącego obdarza Chrystus, jest spojrzeniem błogosławieństwa: spojrzeniem mądrym i kochającym, zdolnym do uchwycenia piękna świata i do współczucia dla jego kruchości - mówił papież.

"Kluczowa kwestia"

Jako sedno tego święta Benedykt XVI wskazał pytania, jakie muszą zadać sobie wierni: - Kim jest dla nas Jezus z Nazaretu? Jaką mamy ideę Mesjasza, jaką ideę Boga?

- Jest to kluczowa kwestia, od której nie możemy uciec, tym bardziej, że właśnie w tym tygodniu jesteśmy wezwani, by iść za naszym Królem, który wybiera krzyż jako tron. Jesteśmy wezwani do naśladowania Mesjasza, który nie zapewnia nam łatwego ziemskiego szczęścia, ale szczęście nieba, błogosławieństwo Boga - dodał papież.

Zachęcił do postawienia sobie pytań: - Jakie są nasze prawdziwe oczekiwania? Jakie są nasze najgłębsze pragnienia, z którymi przybyliśmy tu dzisiaj, aby świętować Niedzielę Palmową i rozpocząć Wielki Tydzień?

Dzień decyzji

Benedykt XVI nawiązał do obchodzonego w Niedzielę Palmową na szczeblu diecezjalnym Dnia Młodzieży. Zwracając się do młodych ludzi, podkreślił: - Dzisiejszy dzień w sposób szczególny jest wasz, gdziekolwiek na świecie obecny jest Kościół. Z tego względu pozdrawiam was z wielką miłością!

- Niech Niedziela Palmowa będzie dla was dniem decyzji, decyzji przyjęcia Pana i pójścia za Nim aż do końca; decyzji, by uczynić z Jego męki, śmierci i zmartwychwstania sens waszego chrześcijańskiego życia - apelował papież do młodzieży.

Na zakończenie homilii przywołał słowa świętego Andrzeja, biskupa Krety: - Siebie samych ścielmy przed Chrystusem, a nie tuniki, martwe gałęzie i łodygi krzewów tracących zieleń, gdy staną się pokarmem, i przez krótki tylko czas radujących oczy(...) Ofiarujmy Zwycięzcy śmierci już nie gałązki palmowe, ale wieńce naszego zwycięstwa.

Źródło: PAP