TVN24 | Świat

Generał Christopher Cavoli głównodowodzącym sił zbrojnych NATO w Europie 

TVN24 | Świat

Autor:
tas
Źródło:
PAP

Generał armii amerykańskiej Christopher Cavoli zastąpił na stanowisku Głównodowodzącego Połączonych Sił Zbrojnych NATO w Europie (SACEUR) generała amerykańskiego lotnictwa Toda Woltersa. Uroczystość objęcia stanowiska odbyła się w poniedziałek w belgijskim Mons.

- Na całej planecie nie ma człowieka o lepszych kwalifikacjach niż generał Cavoli, żeby objąć to stanowisko - powiedział w przemówieniu pożegnalnym Wolters, pełniący swoją funkcję od 2019 roku. Przed objęciem nowego stanowiska Cavoli był dowódcą sił lądowych Stanów Zjednoczonych w Europie i Afryce.

Obecny podczas ceremonii sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg podziękował odchodzącemu dowódcy za służbę. - Twoje bezinteresowne poświęcenie dla Sojuszu pomogło nam przejść przez trudne chwile. Sprawiając, że kryzys COVID nie przerodził się w kryzys bezpieczeństwa. (...) zareagowałeś szybko i zdecydowanie na inwazję rosyjską na Ukrainę. (...) Dzięki tobie każdy natowski dowódca i żołnierz wie dokładnie, co ma robić, i wie, w jaki sposób przyczynia się do naszej wolności i bezpieczeństwa. Na tym polega dowodzenie - podkreślił Stoltenberg.

Zwracając się do Cavolego, stwierdził, że przejmuje on dowodzenie w chwili, gdy nasila się na świecie "rywalizacja strategiczna, a do Europy wróciła brutalna wojna". Stoltenberg wyraził jednocześnie przekonanie, że generał US Army, mając do dyspozycji zespół Naczelnego Dowództwa Sojuszniczych Sił Europy (SHAPE), będzie skutecznie mierzył się z nadchodzącymi wyzwaniami i szansami.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:tas

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości