TVN24 | Świat

Masowy grób odkryty w pobliżu Vukovaru

TVN24 | Świat

Autor:
tas
Źródło:
Reuters

Odkrycie masowego grobu w pobliżu miasta Vukovar ze szczątkami co najmniej 11 ciał jest bolesnym przypomnieniem tego, jak wielu ludzi wciąż uznaje się za zaginionych po prawie trzech dekadach od zakończenia wojny o niepodległość Chorwacji. Vukovar został zniszczony przez jugosłowiańską armię, wspieraną przez serbskie siły obrony terytorialnej i grupy paramilitarne.

W listopadzie chorwaccy śledczy odkryli grób w pobliżu lasu przy drodze łączącej miasta Vukovar i Vinkovci. Prace badawcze na tym odcinku trwają. Nie zostało przeszukanych dwie trzecie obszaru z około 15 tysięcy metrów kwadratowych.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

- Wierzymy, że wkrótce zakończymy procedurę identyfikacji tych 11 znalezionych ciał - powiedziała Ivona Paltrinieri, która kieruje departamentem do spraw zaginionych osób w chorwackim ministerstwie weteranów wojny.

Według oficjalnych danych władze Chorwacji wciąż próbują ustalić los 1852 osób, zaginionych w wyniku wojny z jugosłowiańską armią.

Chorwacki Vukovar - bolesne wspomnienie wojny z lat 90. zeszłego wieku Shutterstock

86 dni oblężenia

Położony nad Dunajem Vukovar 25 sierpnia 1991 roku został zaatakowany przez jugosłowiańską armię, wspieraną przez serbskie siły obrony terytorialnej i grupy paramilitarne. Oblężenie trwało przez 86 dni. W czasie walk zginęło około 3 tysięcy obrońców Vukovaru - żołnierzy i cywilów. Miasto zostało zdobyte w listopadzie 1991 roku. Stało się symbolem oporu w czasie konfliktu bałkańskiego.

Marija Sestan z Vukovaru ciągle poszukuje swojego syna Tomislava, który w chwili zaginięcia miał 21 lat. - Został schwytany 19 listopada 1991 roku. Ostatnią informacją, jaką mam o nim, jest to, że został zabrany autobusem do pobliskiego Borova. Możecie sobie wyobrazić, jak to jest, budzić się każdego dnia przez 30 lat z nadzieją, że to będzie właśnie ten dzień, kiedy możecie otrzymać jakieś informacje na temat tego, co się z nim stało – powiedziała kobieta dziennikarzom Agencji Reutera.

Ivona Paltrinieri przyznała, że chorwaccy śledczy napotykają na dwie główne przeszkody, próbując zlokalizować miejsca masowych grobów. - W ciągu ostatnich pięciu lat zbadaliśmy 264 lokalizacje, a sukces odnieśliśmy w około 20 procentach. Ogromnym problemem jest to, że nie otrzymujemy od Serbii konkretnych informacji, które umożliwiłyby nam dokładniejsze zlokalizowanie miejsc - powiedziała. - Ponadto niektóre wskazówki i informacje otrzymane od osób fizycznych okazują się mylące - dodała.

Według Międzynarodowej Komisji do spraw Osób Zaginionych (ICMP), w wyniku konfliktów zbrojnych na Bałkanach po rozpadzie Jugosławii za zaginionych uznaje się ciągle około 11 tysięcy osób. Większość z nich pochodzi z Bośni.

Autor:tas

Źródło: Reuters

Pozostałe wiadomości