Chiny wzywają USA i Rosję do rozbrojenia

TVN24

Aktualizacja:
TVN24Chiny wezwały USA i Rosję do redukcji ich broni nuklearnej

Chiny wezwały USA i Rosję do dokonania dalszej "drastycznej" redukcji ich arsenałów nuklearnych. Zaznaczono jednocześnie, iż wszystkie państwa dysponujące bronią jądrową powinny się zobowiązać, że nie użyją jej jako pierwsze.

Ambasador Cheng Jingye, szef chińskiej delegacji na odbywające się w Wiedniu rozmowy w sprawie Układu o Nierozprzestrzenianiu Broni Jądrowej (NPT) z 1970 roku, powiedział, że wszystkie państwa nuklearne "nie powinny dążyć do trwałego posiadania" bomb atomowych.

W przyszłości - "całkowity zakaz broni jądrowej"?

- Jako kraje z najliczniejszymi arsenałami nuklearnymi USA i Rosja powinny kontynuować drastyczną redukcję swych arsenałów nuklearnych w dający się zweryfikować i nieodwracalny sposób. Inne państwa z bronią jądrową, gdy warunki dojrzeją, także powinny się przyłączyć do wielostronnych negocjacji w sprawie rozbrojenia nuklearnego - oświadczył Cheng Jingye, w pierwszym dniu obrad, które potrwają dwa tygodnie.

Według niego, wspólnota międzynarodowa powinna "w stosownym czasie" opracować wiarygodny długoterminowy plan etapowego działania, w tym konwencji o "całkowitym zakazie broni jądrowej".

Jak zaznaczył Cheng, należy zrezygnować z opracowywania systemów obrony przeciwrakietowej, "które zakłóca globalną równowagę strategiczną i stabilność". Ambasador bliżej nie rozwinął tej kwestii.

Źródło: PAP