Świat

Chiny wysyłają sygnał do Putina. Szanują "integralność terytorialną" Ukrainy

Świat


Chińskie MSZ w sposób bardzo dyplomatyczny wypowiedziało się na temat sytuacji na Ukrainie. Wyrażono tradycyjne "poważne zaniepokojenie" i wezwano o pokojowe rozwiązanie sporu. Jednocześnie oznajmiono, że Chiny "szanują ukraińską suwerenność i integralność terytorialną". Jeszcze w minionym tygodniu Pekin w sprawie Ukrainy ostro atakował Zachód za uleganie "zimnowojennej mentalności" w sporze z Rosją.

- Potępiamy brutalne zachowania na Ukrainie i nakłaniamy wszystkie strony do pokojowego rozwiązania konfliktu w ramach obowiązującego prawa oraz z poszanowaniem praw obywateli Ukrainy - podkreślił chiński MSZ. Chińczycy oznajmili, że zawsze kierowali się zasadą nie ingerowania w sprawy wewnętrzne innych państw. - Respektujemy niepodległość, niezawisłość i integralność terytorialną Ukrainy - oznajmiono.

Lekka zmiana poglądu

- Chiny będą bacznie monitorować rozwój sytuacji i nie przestaną nawoływać do znalezienia politycznego porozumienia poprzez dialog, który będzie oparty o międzynarodowe prawo i zasady stosunków międzynarodowych dla zachowania pokoju i stabilności w regionie - podkreśla Pekin. Jednocześnie władze Chin zapewniły Kijów o chęci kontynuowania wzajemnej "przyjacielskiej współpracy". Podkreślono także, że Pekin nie zamierza ingerować w wewnętrzne sprawy Ukrainy i szanuje decyzje podejmowane przez samych Ukraińców. Tego rodzaju stwierdzenia są zauważalną zmianą wobec stanowiska zajmowanego przez Pekin jeszcze w minionym tygodniu. Wówczas wzywano Zachód do "zrzucenia kajdan staromodnej zimnowojennej mentalności", które miał stosować w obliczu kryzysu na Ukrainie.

Być może wyraźna ingerencja Rosjan w sprawy wewnętrzne sąsiedniego kraju była przekroczeniem pewnej granicy nawet dla Chin.

Autor: mk//gak / Źródło: reuters, pap

Tagi:
Raporty: