TVN24 | Świat

Ujgurzy skazani na karę śmierci w ramach kampanii walki z "ludźmi o dwóch twarzach"

TVN24 | Świat

Autor:
tas/kab
Źródło:
PAP

Dwóch Ujgurów, byłych urzędników państwowych z regionu Sinciang, skazano na karę śmierci w ramach kampanii walki z "ludźmi o dwóch twarzach". Sąd uznał ich za winnych "działalności separatystycznej i współpracy z terrorystami".

Byłych ujgurskich urzędników skazano w ramach kampanii walki z "ludźmi o dwóch twarzach" – w ten sposób państwowe chińskie media określają osoby piastujące wysokie stanowiska w administracji, którym zarzuca się "knucie" przeciwko władzom państwowym.

Komunistyczne władze Chin mierzą się z narastającą krytyką międzynarodową w sprawie polityki w Sinciangu. Pekin zaprzecza oskarżeniom o ludobójstwo, wykorzystywanie pracy przymusowej oraz przetrzymywanie Ujgurów i innych muzułmanów w obozach reedukacji.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Były szef wydziału sprawiedliwości Sinciangu Shirzat Bawadun został skazany na karę śmierci w zawieszeniu na dwa lata za działalność mającą na celu "podzielenie kraju". Według władz spiskował on z Islamskim Ruchem Wschodniego Turkiestanu (ETIM), uznawanym przez ONZ za organizację terrorystyczną.

Władze USA wykreśliły Ruch z listy organizacji terrorystycznych w listopadzie 2020 roku, oceniając, że "nie ma wiarygodnych dowodów, iż ETIM wciąż istnieje" – przypomina agencja AFP.

Według dochodzenia Bawadun brał również łapówki, nadużywał władzy, przekazywał informacje "zagranicznym siłom", ukrywał poszukiwanych przestępców i zaprosił osobistości religijne do wygłoszenia "nielegalnych wykładów na weselu jego córki" – wynika z informacji przekazanych przez agencję Xinhua.

"Idee separatystyczne" w podręcznikach

Na karę śmierci w zawieszeniu na dwa lata skazano również byłego szefa wydziału edukacji Sinciangu Sattara Sawuta, którego uznano za winnego separatyzmu i łapówkarstwa. Według władz przekazywał on idee separatystyczne, terrorystyczne i ekstremistyczne w podręcznikach do języka ujgurskiego.

Zdaniem sądu pod wpływem tych podręczników kilka osób wzięło udział w aktach przemocy, w tym w zamieszkach w stolicy Sinciangu, Urumczi, w których w 2009 roku zginęło co najmniej 200 osób. Inni stali się "kluczowymi członkami grupy separatystycznej" kierowanej przez Ilhama Tohtiego – ujgurskiego ekonomistę skazanego w 2014 roku na dożywocie za separatyzm.

Kara śmierci w zawieszeniu jest w Chinach najczęściej zamieniana na dożywocie. Władze nie ujawniają danych na temat liczby egzekucji, ale według organizacji Amnesty International co roku wykonuje się ich w tym kraju tysiące, najwięcej spośród wszystkich państw świata.

Autor:tas/kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock