"Niektórzy wojskowi traktują grupy artystyczne jak własne haremy"

Chris Kealy/CC BY-NC-SA 2.0Wojskowe grupy artystyczne są stałą częścią chińskiej armii. Ich członkinie mają być jednak regularnie wykorzystywane przez część wojskowych

Dowództwo chińskiej armii oskarżono w mediach o traktowanie wojskowych grup artystycznych jak własnych haremów. Co dodaje sprawie pikanterii, członkinią jednej z takich grup była w przeszłości żona obecnego prezydenta Chin Xi Joinpinga, Peng Liyuan.

Oskarżenia pod adresem dowództwa chińskiego wojska pojawiły się na łamach tajwańskiej gazety "Want China Times". W opublikowanym wywiadzie znany historyk chińskiej wojskowości Cui Xiaoxin powiedział, że kobiety są wykorzystywane już podczas rekrutacji do wojskowych grup artystycznych. Wyżsi rangą wojskowi nadużywają, według historyka, swojej władzy i wspierają starania wybranych kobiet w zamian za "korzyści osobiste".

Objazdowe haremy

Pozbawieni dyscypliny i stacjonujący w różnych częściach wojskowi mają wykorzystywać w ten sposób fakt, że złożone z młodych kobiet grupy artystyczne regularnie odwiedzają jednostki wojskowe i organizują w nich występy.

- Nie możemy ignorować faktu, że niektórzy wojskowi traktują grupy artystyczne jak własne haremy – oznajmił Cui Xiaoxin, który sam jest synem generała. W wywiadzie wezwał również prezydenta Xi Jinpinga, by zreformował metody ich funkcjonowania w ramach prowadzonej walki z korupcją w chińskiej armii.

Członkinią jednej z tych grup była m.in. żona obecnego prezydenta Chin, Peng Liyuan. Wstąpiła ona do wojska w wieku 18 lat, a dzięki zdolnościom estradowym stała się wielką gwiazdą chińskiej piosenki na długo wcześniej niż jej mąż objął stery państwa.

Skandal goni skandal

Organizowane przez wojskowe grupy artystyczne występy muzyczne i taneczne służą podnoszeniu morale żołnierzy stacjonujących w różnych częściach kraju, obecnie mają być jednak jednym z głównych źródeł skandali w chińskim wojsku. Korupcja, koterie i niskie standardy moralne mają być przyczyną objęcia w zeszłym roku chińskiej armii kampanią antykorupcyjną.

W zeszłym tygodniu chińska prokuratura wojskowa opublikowała listę 14 generałów przeciwko którym prowadzone są postępowania i którzy mogą spodziewać się usłyszenia zarzutów. W sumie od ubiegłego roku sądzonych jest kilka tysięcy wojskowych różnego szczebla, w tym były minister bezpieczeństwa publicznego i członek Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Chin Zhou Yongkang.

Autor: mm\mtom / Źródło: Want China Times, Xinhua

Źródło zdjęcia głównego: Chris Kealy/CC BY-NC-SA 2.0

Pozostałe wiadomości