Chiny wiercą na pustyni otwór o głębokości 11 tysięcy metrów. Czego szukają?

Autor:
pb//az
Źródło:
Guardian

Chiny rozpoczęły wiercenie jednego z najgłębszych na świecie otworów w Ziemi. Ma mieć ponad 11 tysięcy metrów głębokości i umożliwić chińskim naukowcom zbadanie ziemskich warstw. Autorzy projektu nazywają go "odważną próbą zbadania nieznanego obszaru".

We wtorek Chińczycy rozpoczęli prace na pustyni Takla Makan przy rzece Tarim w regionie Sinciang w północno-zachodniej części kraju - podał "Guardian", powołując się na informacje chińskiej państwowej agencji prasowej Xinhua. Odwiert ma umożliwić zbadanie warstw Ziemi, docierając do skał skorupy ziemskiej, powstałych nawet 145 mln lat temu. Projekt ma zakończyć się za 457 dni, a chińskie media opisują go jako "kamień milowy w eksploracji Ziemi przez Chiny".

ZOBACZ TEŻ: Załoga stacji kosmicznej Tiangong powróciła na Ziemię

Odwiert na 11 tysięcy metrów głębokości

Z pomocą ważącego ponad 2 tys. ton sprzętu, zdolnego wytrzymać pod ziemią temperaturę aż 200 stopni Celsjusza i ciśnienie 1300 razy wyższe niż na powierzchni, wykonany ma zostać odwiert o głębokości ponad 11 tys. metrów. "Guardian" zauważa, że oprócz ekstremalnych warunków panujących głęboko pod Ziemią, wyzwaniem będzie również niesprzyjające środowisko wokół rzeki Tarim. Pustynia, na której prowadzone są prace, jest bowiem wyjątkowo gorąca i sucha.

Kierująca projektem firma China National Petroleum Corporation przekazała, że odwiert ma posłużyć naukowcom do zbadania wewnętrznej struktury i ewolucji Ziemi i dostarczyć danych do badań geologicznych. Wang Chunsheng, jeden z ekspertów zaangażowanych w projekt, opisał go natomiast mianem "odważnej próby zbadania nieznanego obszaru Ziemi i poszerzenia granic ludzkiego zrozumienia".

Xi Jinping apeluje

Projekt stanowi kolejny krok w badaniu Ziemi i kosmosu przez Pekin. "Guardian" przypomina, że w 2021 roku chiński przywódca Xi Jinping zaapelował do krajowych naukowców, aby "przełamywali bariery" w badaniach z różnych dziedzin oraz zachęcał do poszukiwania nowych zasobów naturalnych w obliczu konieczności zwiększania dostaw energii w kraju. Region Sinciangu, w którym powstaje odwiert, znany jest z bogatych złóż surowców mineralnych i ropy naftowej - zauważa gazeta.

ZOBACZ TEŻ: Chińczycy twierdzą, że opanowali potęgę CL-20 - najsilniejszego znanego materiału wybuchowego

Autor:pb//az

Źródło: Guardian

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości