Chiny: Ujgurscy aktywiści skazani na śmierć

 
PAP/EPAWedług nieoficjalnych danych w Chinach wykonano w zeszłym roku ok. 8 tys. egzekucji

- Trzech ujgurskich separatystów, postawionych przed chińskim sądem pod zarzutem działalności terrorystycznej i separatystycznej, skazano na kary śmierci - podały w poniedziałek media pekińskie.

W sumie w procesie w Kaszgarze skazano sześć osób - trzej oskarżeni dostali karę śmierci, trzej pozostali karę śmierci w zawieszeniu, co w praktyce oznacza karę dożywotniego więzienia. Zarzucono im m.in. prowadzenie obozu szkoleniowego dla separatystów ujgurskich.

Wspomniana szóstka to działacze działającego w chińskim Xinjiangu Islamskiego Ruchu Wschodniego Turkiestanu. Zostali zatrzymani po rajdzie policji na ich obóz w górach Pamiru, podczas którego zginęło jeszcze 16 Ujgurów.

Islamski Ruch Wschodniego Turkiestanu uważany jest przez Pekin za organizację separatystyczną i terrorystyczną, a jej członkowie są bezwzględnie ścigani i tępieni. Organizacje walczące o przestrzeganie praw człowieka alarmują, że Chiny wykorzystują skonstruowany przez USA termin "wojny z terroryzmem", by usprawiedliwić krwawą rozprawę w Ujgurami.

Ujgurzy są najliczniejszą żyjącą w Xinjiangu grupą etniczną, zaś w całych Chinach żyje ich około 7 milionów. Wielokrotnie występowali przeciwko władzy w Pekinie, między innymi w powstaniach z lat 1933 i 1944. Udało im się wtedy stworzyć niezależną Republikę Wchodniego Turkiestanu, zlikwidowaną przez ChRL w 1949 roku.

W Chinach najczęściej na świecie wykonuje się karę śmierci. Zdaniem Amnesty International liczba wyroków wykonanych w ChRL w zeszłym roku sięga 7,5-8 tysięcy. Jednak prawdziwe dane nie są znane, bo choć czasem wykonuje się publiczne egzekucje, to ich ogólna liczba objęta jest tajemnicą państwową.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA

Pozostałe wiadomości