"Tajwańskie wojsko monitorowało chińskie jednostki". Lotniskowiec Shandong w Cieśninie Tajwańskiej

TVN24 | Świat

Autor:
tas//rzw
Źródło:
PAP, Reuters

Chiński lotniskowiec Shandong w asyście chroniących go okrętów przepłynął przez Cieśninę Tajwańską - przekazało ministerstwo obrony w Tajpej. Był to drugi rejs Shandonga u wybrzeży wyspy od czasu wejścia jednostki do służby w 2019 roku. Dzień wcześniej tę samą trasę przebył amerykański niszczyciel rakietowy USS Mustin.

Shandong wyszedł w morze 17 grudnia z portu Dalian w północno-wschodniej części Chin. Tego dnia przypadała pierwsza rocznica oddania lotniskowca do służby. Agencja Reutera podała, że lotniskowiec wypłynął w asyście czterech okrętów wojennych. Zacytowała komunikaty władz w Pekinie, które twierdziły, że "tego rodzaju wyprawy przez Cieśninę Tajwańską są rutynowymi misjami".

"Tajwańskie wojsko monitorowało chińskie jednostki, mobilizując do tego sześć okrętów marynarki wojennej i osiem myśliwców" - przekazał w niedzielnym komunikacie resort obrony Tajwanu.

Oglądaj TVN24 w internecie>>>

Pekin nie kryje oburzenia z powodu wsparcia USA dla Tajwanu

W sobotę rano przez Cieśninę Tajwańską przepłynął amerykański niszczyciel rakietowy USS Mustin. W oświadczeniu VII Floty USA zakomunikowano, że był to rutynowy rejs, zgodny z zasadami prawa międzynarodowego. Była to już dwunasta w tym roku wizyta amerykańskiego okrętu na tych wodach. Poprzednia nastąpiła pod koniec listopada, kiedy USS Barry, inny niszczyciel rakietowy, wpłynął na wody Cieśniny od strony północnej.

"Chińskie wojsko twierdziło, że śledziło okręt USS Mustin" - podała agencja Reutera przypominając, że "Pekin nie kryje oburzenia z powodu zwiększonego wsparcia USA dla Tajwanu, w tym w związku ze sprzedażą nowej broni i wizytami wyższych rangą urzędników w Tajpej".

Tajwan zbroi się u Amerykanów. Chiny grożą podjęciem "koniecznych działań"

Lotniskowiec Shandong

Shandong jest drugim lotniskowcem na wyposażeniu floty Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej i jedynym tego rodzaju okrętem w pełni zbudowanym w ChRL – powstał w stoczni w Dalianie. Na pokładzie jednostki mogą znajdować się 32 myśliwce i 12 helikopterów.

Pierwszy chiński lotniskowiec Liaoning budowany był w stoczni w Mikołajowie nad Morzem Czarnym początkowo jeszcze dla marynarki wojennej ZSRR. W 1998 roku Ukraina sprzedała nieukończony okręt Chinom. Po dalszych pracach wszedł w 2012 roku do służby.

Agencja Reutera poinformowała w 2019 roku, że budowany jest również trzeci chiński lotniskowiec. Analiza zdjęć satelitarnych dokonana przez ekspertów pokazuje, że ma być znacznie większy niż dwa pierwsze okręty tego typu w ChRL. We wrześniu media relacjonowały, że okręt ma zostać niedługo zwodowany, ale nie oznacza to końca prac na jednostce.

Chińska aktywność w pobliżu Tajwanu

Jak informuje tajwański resort obrony, w niedzielę dwa chińskie samoloty wojskowe naruszyły strefę identyfikacji obrony powietrznej Tajwanu (ADIZ) od południowo-zachodniej strony wyspy.

W ostatnich miesiącach zwiększyła się liczba incydentów z udziałem wojska chińskiego na Morzu Południowochińskim, w bliskiej odległości od terytorium Tajwanu. Minister obrony Tajwanu Yen Teh-fa informował, że samoloty Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej przekraczały w tym roku Cieśninę Tajwańską z częstotliwością najwyższą od 30 lat.

Chiny i Tajwan PAP/ Adam Ziemienowicz

Autor:tas//rzw

Źródło: PAP, Reuters