TVN24 | Świat

Partia chce "zwiększyć siłę przewodnictwa ideologicznego" w biznesie

TVN24 | Świat

Autor:
ft\mtom
Źródło:
PAP

Sektor prywatny powinien okazywać większą lojalność rządzącej Komunistycznej Partii Chin, w związku z narastającymi wyzwaniami gospodarczymi - wynika z wytycznych opublikowanych we wtorek wieczorem na stronie internetowej chińskiego rządu.

W ostatnich latach przywódca Chin Xi Jinping wielokrotnie zapewniał o wsparciu rządu dla sektora prywatnego, tymczasem władze zwiększały kontrolę nad przedsiębiorstwami prywatnymi m.in. poprzez przejmowanie udziałów w firmach niepaństwowych i tworzenie w nich komórek partyjnych - zauważa agencja Reutera.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Partia komunistyczna opublikowała szereg wytycznych dotyczących politycznego aspektu funkcjonowania sektora prywatnego, uzasadniając to wyzwaniami i rosnącą różnorodnością wartości i interesów pośród przedsiębiorców. Powinni oni "utrzymywać wysoki stopień spójności z Komitetem Centralnym partii w kwestiach stanowiska politycznego, kierunków, zasad i ścieżek politycznych".

Należy "zwiększyć siłę przewodnictwa ideologicznego", aby wytworzyć "szeregi osobistości biznesowych sektora prywatnego, godnych zaufania i użytecznych w momentach krytycznych" – dodano. Firmy prywatne wezwano do udziału w reformach przedsiębiorstw państwowych i lansowanej przez władze globalnej Inicjatywie Pasa i Szlaku.

Wyzwania przed chińską gospodarką

Komentatorzy zwracają uwagę, że firmy prywatne w Chinach borykają się obecnie z negatywnymi skutkami pandemii COVID-19. Pandemia i narastający konflikt ze Stanami Zjednoczonymi dodatkowo nasiliły wśród przedsiębiorców obawy dotyczące ich statusu politycznego - ocenił cytowany przez agencję Reutera wykładowca chińskiego i wschodnioazjatyckiego biznesu z londyńskiego King’s College, Xin Sun.

- W rezultacie wśród wielu właścicieli firm prywatnych zmniejszyła się pewność co do perspektyw gospodarczych Chin, a przypuszczalnie również przyszłości rządów komunistycznych. (…) Jednocześnie partia wciąż potrzebuje wkładu od sektora prywatnego, szczególnie w tak trudnych czasach, w wielu obszarach gospodarczych i politycznych - ocenił Sun.

Autor:ft\mtom

Źródło: PAP