TVN24 | Świat

Prezydent Chin uspokaja Trumpa: mamy pełne zdolności, by pokonać epidemię

TVN24 | Świat

Autor:
pp//rzw
Źródło:
PAP

W rozmowie telefonicznej z Donaldem Trumpem prezydent Chin Xi Jinping zapewnił, że "rząd nie szczędzi wysiłków w walce z epidemią nowego koronawirusa". - Wszechstronne i surowe środki zapobiegawcze stopniowo przynoszą rezultaty - powiedział Jinping.

Epidemia koronawirusa wybuchła przed Nowym Rokiem w Wuhanie, stolicy prowincji Hubei w środkowych Chinach. Bilans ofiar śmiertelnych - według stanu na piątek 7 lutego - wynosi 638 osób, a zakażonych jest ponad 31 tysięcy ludzi, głównie w Chinach kontynentalnych. Przypadki zakażeń wykryto także w 26 innych krajach.

Najnowsze informacje o nowym koronawirusie z Chin >>>

O tym trzeba pamiętać. Jak chronić się przed zakażeniem koronawirusem z Chin?>>>

Prezydent Jinping zapewnia Trumpa, że Chiny pokonają epidemię

- Mamy pełne przekonanie i zdolności, by pokonać epidemię. Długoterminowy pozytywny trend rozwoju chińskiej gospodarki nie zmieni się - powiedział Xi Jinping w rozmowie telefonicznej z Donaldem Trumpem, cytowany przez państwową agencję prasową Xinhua.

Xi zapewnił, że wysiłki podejmowane przez Chiny mają na celu nie tylko ochronę zdrowia i życia Chińczyków, ale też ludzi na całym świecie. Zaznaczył, że zastosowane w Chinach środki zapobiegawcze zyskały aprobatę Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i wielu innych krajów – podała Xinhua.

Prezydent Chin Xi JinpingNyein Chan Naing/EPA/PAP

Chiński przywódca przypomniał, że WHO wzywała państwa świata, by nie reagowały przesadnie. Wyraził nadzieję, że USA będą oceniać sytuację ze spokojem i odpowiadać w sposób racjonalny.

Według Xinhua Trump zapewnił Xi o pełnym poparciu Stanów Zjednoczonych dla toczonej przez Chiny walki z epidemią i wyraził przekonanie, że Chiny odniosą w tej walce zwycięstwo. Oświadczył również, że USA są skłonne wysłać swoich ekspertów do Chin oraz pomagać temu krajowi na inne sposoby.

Potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem na świecie (dane z 7 lutego)gisanddata.maps.arcgis.com

Przywódcy Chin i USA poruszyli w rozmowie telefonicznej również sprawę podpisanego niedawno przez oba kraje wstępnego porozumienia handlowego i zgodzili się pracować na rzecz poprawy dwustronnych relacji.

Objawy koronawirusa

Objawy choroby to: gorączka, trudności w oddychaniu, a także nacieki w płucach. Światowa Organizacja Zdrowia przesłała do szpitali na całym świecie wytyczne, dotyczące zapobiegania i kontroli zakażeń.

Koronawirusy - nosiciele koronawirusów, gatunki koronawirusówPAP/Adam Ziemienowicz

Tajemniczy wirus powoduje zapalenie płuc, które jest nieco lżejsze od zespołu ciężkiej ostrej niewydolności oddechowej SARS, czyli nietypowego zapalenia płuc. Pojawiło się ono po raz pierwszy w końcu 2002 roku w chińskiej prowincji Guangdong.

Autor:pp//rzw

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Nyein Chan Naing/EPA/PAP

Tagi:
Raporty: