"Wall Street Journal": przywódca Chin Xi Jinping planuje wizytę w Rosji

Autor:
pp/adso
Źródło:
PAP

Przywódca Chin Xi Jinping planuje wizytę w Rosji - podał dziennik "Wall Street Journal", powołując się na źródła. Według amerykańskiej gazety, choć termin nie został jeszcze określony, mogłoby do niej dojść w kwietniu lub na początku maja.

Źródła "Wall Street Journal" przekazały, że ustalenia dotyczące wizyty Xi Jinpinga w Rosji są na wczesnym etapie i termin nie został jeszcze określony.

Amerykański dziennik napisał jednak, że Xi mógłby odwiedzić Rosję w kwietniu lub na początku maja, kiedy Rosja obchodzi Dzień Zwycięstwa, wydarzenie, które Kreml wykorzystał w zeszłym roku, aby porównać przywódców Ukrainy do nazistów.

Gazeta przypomniała, że Pekin chce odgrywać bardziej aktywną rolę w procesie zakończenia wojny w Ukrainie, a osoby zaznajomione z planami podróży Xi powiedziały, że spotkanie z Putinem będzie częścią nacisku na wielostronne rozmowy pokojowe i pozwoli Chinom powtórzyć swoje wezwania do nieużywania broni jądrowej.

Chińska inicjatywa dyplomatyczna

W czasie Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa, która miała miejsce w ubiegły weekend, główny dyplomata Komunistycznej Partii Chin (KPCh) Wang Yi zapowiedział, że Chiny przedstawią swoje stanowisko w sprawie rozwiązania kryzysu w dokumencie, który będzie stwierdzał, że integralność terytorialna wszystkich krajów musi być respektowana.

"WSJ" przypomniał, że zachodnie stolice wyraziły sceptycyzm wobec chińskiej inicjatywy dyplomatycznej.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował we wtorek, że nie zna szczegółów planu pokojowego Chin, który Pekin chce przedstawić 24 lutego, dodając, że liczy na poparcie ukraińskiej formuły pokojowej. - Wydaje mi się, że nasz dokument, nasza formuła pokojowa została już poparta przez dużą liczbę państw i oczekujemy dalszego wsparcia dla niej - powiedział Zełenski.

We wtorek rząd Chin opublikował dokument o tak zwanej Globalnej Inicjatywie Bezpieczeństwa (GSI), flagowej propozycji chińskiego przywódcy. Propaguje ona zasadę "niepodzielnego bezpieczeństwa", koncepcji popieranej również przez Rosję.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:pp/adso

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości