Xi Jinping: jesteśmy gotowi na bliższą współpracę energetyczną z Rosją

Autor:
asty/kab
Źródło:
PAP
Spotkanie online Xi i Putina (nagranie z grudnia 2019 roku)
Spotkanie online Xi i Putina (nagranie z grudnia 2019 roku)
Archiwum Reuters
Archiwum ReutersSpotkanie online Xi i Putina (nagranie z grudnia 2019 roku)

Prezydent Chin Xi Jinping oznajmił we wtorek, że Pekin jest gotowy na bliższą współpracę energetyczną z Moskwą. Już w czerwcu Kreml zapowiadał, że Putin i Xi chcą zacieśnić współpracę gospodarczą w obliczu konsekwencji zachodnich sankcji wobec Rosji, w tym "w sferze energetycznej, finansowej, przemysłowej, transportowej i innych".

- Współpraca energetyczna jest ważnym filarem politycznej współpracy politycznej między Chinami i Rosją - podkreślił we wtorek prezydent Chin Xi Jinping, cytowany przez agencję Xinhua. Głodne energii Chiny są jednym z największych na świecie importerów rosyjskich surowców energetycznych. Ich zakupy ropy i gazu podwoiły się w październiku 2021 roku, gdy chińscy nabywcy postanowili skorzystać z rabatów oferowanych przez Moskwę - pisze Associated Press.

Prezydent Chin Xi Jinpingplavi011/Shutterstock

Agencja przypomina, że tuż przed atakiem Rosji na Ukrainę we wspólnym komunikacie wydanym przez Xi i rosyjskiego prezydenta chiński przywódca oświadczył, że jego przyjaźń z Władimirem Putinem "nie ma granic".

Chiny importują rosyjskie surowce energetyczne

Sankcje nałożone na Rosję po inwazji na Ukrainę i dotyczące importu surowców energetycznych nie zabraniają Indiom i Chinom ich kupna. Jednak prezydent USA Joe Biden ostrzegł Pekin, że poniesie konsekwencje ewentualnej pomocy dla Moskwy, polegającej na obchodzeniu restrykcji.

W czerwcu, w dniu swoich urodzin, Xi w rozmowie telefonicznej z Putinem, potwierdził dobre relacje ze "starym przyjacielem", prezydentem Rosji - relacjonowały chińskie media. Xi zapewnił wtedy Putina o wsparciu Chin dla Rosji w zakresie "suwerenności" i "bezpieczeństwa".

Kreml poinformował wówczas, że obaj prezydenci chcą zacieśnić współpracę gospodarczą w obliczu konsekwencji zachodnich sankcji wobec Rosji, w tym "w sferze energetycznej, finansowej, przemysłowej, transportowej i innych".

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty/kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: plavi011/Shutterstock

Pozostałe wiadomości