"Błędne tendencje myślowe" w szeregach partii. Rezolucja wskazuje na kult pieniądza, hedonizm i korupcję

Źródło:
PAP

Komunistyczna Partia Chin (KPCh) wydała nową rezolucję na temat historii. Skrytykowano w niej korupcję, indywidualizm i kult pieniądza, jakie pojawiły się w jej szeregach w ciągu 40 lat od wejścia na drogę reform gospodarczych. Jak wynika z opublikowanego we wtorek dokumentu, władze partii wzywają do zacieśnienia dyscypliny.

Według analityków rezolucja, uchwalona w ubiegłym tygodniu przez Komitet Centralny partii, dodatkowo wzmacnia dominację sekretarza generalnego KPCh Xi Jinpinga, który w opinii ekspertów zamierza zerwać z przyjętą w ostatnich dekadach tradycją i pozostać u władzy po upływie drugiej pięcioletniej kadencji.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Rezolucja o "wielkich osiągnięciach i doświadczeniu historycznym 100 lat przedsięwzięć" jest trzecim tego rodzaju dokumentem w dziejach Komunistycznej Partii Chin. Poprzednie dwa przyjęto w 1945 roku, gdy partią kierował Mao Zedong oraz w 1981 roku, pod rządami Denga Xiaopinga.

Rezolucja Komunistycznej Partii Chin

W nowej rezolucji opisano historię Chin od "upokorzeń" z czasów późnej dynastii Qing do współczesności i lansowanego przez Xi planu osiągnięcia "wielkiego odrodzenia narodu chińskiego". W dokumencie wielokrotnie podkreślono, że motorem napędowym rozwoju i postępu Chin jest KPCh.

Rezolucja zapowiada kontynuację rozpoczętej przez Denga polityki "reform i otwierania się", ale zaznacza, że po jej wprowadzeniu w szeregach partii pojawiły się "błędne tendencje myślowe, takie jak kult pieniądza, hedonizm, skrajny indywidualizm i nihilizm historyczny". Z powodu uchybień w zarządzaniu partią dochodziło też do korupcji i kumoterstwa - napisano.

Odpowiedzią na te problemy ma być zacieśnienie nadzoru wewnątrz partii, wzmocnienie dyscypliny ideologicznej i podniesienie "kulturowej pewności siebie". Odkąd krajem rządzi Xi, wiele długoterminowych problemów udało się już rozwiązać - twierdzi KPCh w dokumencie.

"Wielkie odrodzenie" czasów Xi Jinpinga

Deng pod koniec lat 70. XX wieku rozpoczął reformy wolnorynkowe, które w ciągu kolejnych 40 lat wyprowadziły Chiny z biedy na pozycję drugiej pod względem wielkości gospodarki świata. W przyjętej pod jego rządami rezolucji historycznej negatywnie oceniono rewolucję kulturalną i położono nacisk na "kolektywne przywództwo", co według ekspertów miało chronić kraj przed powrotem dyktatury i chaosu.

Najnowsza rezolucja nie kładzie już jednak nacisku na "kolektywne przywództwo", a zdaniem ekspertów Xi skupił władzę w swoich rękach na skalę niespotykaną od czasu Mao - zauważa Agencja Reutera.

Xi lansuje wizję "wielkiego odrodzenia narodu chińskiego", która zakłada osiągnięcie przez Chiny statusu bogatego i potężnego mocarstwa socjalistycznego. W rezolucji podkreślono, że dla realizacji tego celu niezbędne jest też "rozwiązanie kwestii Tajwanu i osiągnięcie pełnego zjednoczenia Chin". W pierwszych latach swoich rządów Xi przeprowadził wielką kampanię antykorupcyjną, w ramach której ukarano ponad milion urzędników, od personelu niskiego szczebla po jego potencjalnych rywali politycznych z najwyższego kierownictwa partii.

Autorka/Autor:ft\mtom

Źródło: PAP