Świat

Chiny ostrzegają USA: Nie naciskajcie. Inaczej "wojna jest nieunikniona"

Świat

US NavySpotkania floty USA i Chin wywołują napięcia

- Jeśli sprawą zasadniczą dla Amerykanów jest zmuszenie Chin do zaprzestania prac, to wojna na Morzu Południowochińskim jest nieunikniona - napisała chińska gazeta rządowa „The Global Times”. Oznajmiono, że Chiny nie cofną się i nie przestaną budować sztucznych wysp, które wywołują ostre spory z sąsiadami i USA.

„The Global Times” to chińska tabloidowa gazeta, zajmująca się tematyką międzynarodową. Jest bezpośrednio kontrolowana przez władze, bowiem należy do oficjalnej gazety Komitetu Centralnego, „Dziennika Ludowego”. Komentarze w „The Global Times” są często bardzo ostre i bezpośrednie, ale uznaje się, że nie byłyby takie bez zgody władz centralnych. Można je więc traktować poważnie. W tym kontekście najnowszy komentarz jest wyraźnym ostrzeżeniem Pekinu pod adresem Waszyngtonu.

Sztuczne wyspy "kwestią zasadniczą"

W gazecie oznajmiono, że Chiny są zdeterminowane aby dokończyć budowę sztucznych wysp na Morzu Południowochińskim. - To najważniejsza kwestia zasadnicza dla kraju - stwierdzono. Wobec tego, Chiny mają „dokładnie się przygotować” na możliwy konflikt z USA, które sprzeciwiają się budowie wysp. - Jeśli sprawą zasadniczą dla Amerykanów jest zmuszenie Chin do zaprzestania prac, to wojna na Morzu Południowochińskim jest nieunikniona - oznajmiono. Zaznaczono przy tym, że intensywność konfliktu „będzie wyższa niż to, co ludzie mają na myśli mówiąc o tarciach”. Autor komentarza zapewnił, że jeśli USA pogodzą się z „pokojowym rozwojem” Chin, to „ryzyko będzie opanowane”. - Nie chcemy wojny z USA, ale jeśli nie będzie można tego uniknąć, to musimy ją zaakceptować - stwierdzono.

Więcej o napięciach nad Morzu Południowochińskim i ryzyku wybuchu wojny

Autor: mk//gak / Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: US Navy