Świat

Chiny: Olimpiada bez wyroków śmierci?

Świat

PAP/EPAPrzygotowania do Igrzysk idą pełną parą

Wstrzymanie wykonywania wyroków śmierci, jako akt dobrej woli przed Igrzyskami Olimpijskimi w 2008 - taki apel do władz w Pekinie wystosowało Human Rights Watch.

"Z powodu strukturalnych mankamentów w postępowaniu procesowym w Chinach, żadna z osób skazywanych obecnie na karę śmierci w Chinach nie ma szansy na skorzystanie z prawa do sprawiedliwego procesu, zgodnego ze standardami międzynarodowymi" - napisał w specjalnym oświadczeniu dyrektor azjatyckiego oddziału Human Rights Watch Brad Adams.

HRW dołączyła w ten sposób do coraz liczniejszych głosów społeczności międzynarodowej, która domaga się zmiany podejścia władz chińskich do kary śmierci i poszanowania praw człowieka. W Chinach, gdzie władza sądownicza nie jest w pełni niezależna, wykonuje się co roku więcej wyroków śmierci aniżeli we wszystkich pozostałych krajach świata łącznie.

Również inna znana organizacja międzynarodowa Amnesty International wystąpiła ostatnio z krytyką władz chińskich, oskarżając je m.in. o torturowanie w więzieniu chińskiego obrońcy praw człowieka Yang Chunlina, aresztowanego za zbieranie podpisów pod petycją zatytułowaną "Domagamy się praw człowieka, nie Igrzysk Olimpijskich".

Komunistyczna Partia Chin będzie obradować

W przyszłym tygodniu w Pekinie zbiera się XVII Zjazd Komunistycznej Partii Chin. Wśród spraw przewidzianych do rozpatrzenia nie ma miejsca na problemy ochrony praw człowieka. Partia ma za to zamiar opracować ostateczny tekst poprawki do statutu partii, a także raport nt. działań, podejmowanych przez KPCh w ramach walki z korupcją i nepotyzmem w swoich szeregach.

W czerwcowym przemówieniu prezydent Hu Jintao zastrzegł, iż zmiany polityczne w kraju będą wprowadzane stopniowo, a także - przeprowadzane w ramach kierowniczej roli partii.

Komunistyczna Partia Chin - jak podały we wtorek oficjalne media chińskie - liczy obecnie 73,36 miliona członków. Według pekińskich mediów, od ostatniego zjazdu w 2002 r. ich liczba wzrosła o 6,42 mln. W zjeździe partii w Pekinie - zapowiadają media - weźmie udział 2 217 delegatów partii z całego kraju.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA