Świat

Chiny: Możliwa kolejna próba nuklearna w Korei

Świat


Według szefa sztabu chińskich sił zbrojnych generała Fang Fenghui możliwa jest kolejna, czwarta próba nuklearna w Korei Północnej, co - jego zdaniem - wskazuje na potrzebę przeprowadzenia nowych rozmów z Pjongjangiem.

Według generała jego kraj stanowczo sprzeciwia się programowi zbrojeń nuklearnych w Korei Północnej i chce współpracować z innymi państwami, aby go zakończyć. Fang powiedział, że Pekin chciałyby powrotu do rokowań sześciostronnych z udziałem obu państw koreańskich, Chin, Japonii, USA oraz Rosji. - Zwracamy się do wszystkich stron, aby aktywnie wywierały wpływ na Koreańczyków z północy w celu zakończenia prób i wstrzymania produkcji broni atomowej - podkreślił Fang w rozmowie z dziennikarzami. - Uważamy, że dialog to właściwe rozwiązanie - dodał.

Nie wiadomo, kiedy

Generał nie powiedział, kiedy ewentualnie mogłoby dojść do następnej próby atomowej w Korei Północnej. Feng spotkał się w poniedziałek z odwiedzającym Chiny przewodniczącym Kolegium Połączonych Szefów Sztabów sił zbrojnych USA, Martinem Dempseyem. Rozmawiali m.in. o wychodzących z Chin atakach cybernetycznych na amerykańskie komputery oraz większym zainteresowaniu Amerykanów Azją.

Autor: mn/iga / Źródło: PAP

Raporty: