Chiny: Flota USA "niepożądana"

TVN24

US NavyChinom nie podobają się plany zwiększenia obecności floty USA na Pacyfiku

Przekierowanie dużej części floty USA na teatr Oceanu Spokojnego jest "niepożądane" - oceniły w poniedziałek Chiny. Pekin zażądał od Ameryki, by ta szanowała interesy i obawy wszystkich stron regionu Azji-Pacyfiku.

W sobotę amerykański minister obrony Leon Panetta ogłosił w Singapurze, że do 2020 roku amerykańska marynarka wojenna "przepozycjonuje swoje siły rozmieszczone w proporcji mniej więcej 50 proc. do 50 proc. między Pacyfikiem i Atlantykiem do 60-40 proc. na korzyść Pacyfiku". - Chodzi o sześć lotniskowców, ale i o większość okrętów wojennych oraz okrętów podwodnych - dodał szef Pentagonu.

"Dążyć do obrony o promowania pokoju"

- Wszystkie strony powinny dążyć do obrony i promowania pokoju, stabilności i rozwoju w regionie Azji-Pacyfiku - oświadczył w poniedziałek rzecznik chińskiego MSZ Liu Weimin, pytany na konferencji o plany USA. Decyzję o wzmocnieniu obecności militarnej i wsparciu sojuszników, "by dać priorytet kwestiom militarnym i bezpieczeństwa" ocenił jednak jako "niepożądaną".

Rzecznik zapewnił, że Chiny pozytywnie podchodzą do faktu, że Stany Zjednoczone "odgrywają konstruktywną rolę w regionie Azji-Pacyfiku". Wyraził nadzieję, że "strona amerykańska uszanuje interesy i niepokoje wszystkich stron w regionie, w tym Chin".

Rosnące ambicje Chin

Zapowiedź Waszyngtonu zbiegła się z narastającym niepokojem w regionie wokół rosnących ambicji Chin, które podnoszą wydatki wojskowe - odnotowuje agencja AFP.

W Singapurze Panetta wyjaśniał, że decyzja o wysłaniu okrętów na Pacyfik, równolegle ze wsparciem udzielonym wojskowym partnerom w regionie, wpisuje się w wysiłki dynamizowania roli USA w tym kluczowym dla ich przyszłości regionie. Zapewnił, że nie stanowi to wyzwania rzuconego Chinom ponieważ we wspólnym interesie obu krajów leży rozwój bezpieczeństwa i handlu w regionie Pacyfiku.

Autor: jak//gak / Źródło: PAP