Świat

NATO wita chińskie okręty. Płyną na Bałtyk do Rosjan

Świat

[object Object]
Chińskie okręty w Europie (nagranie archiwalne z wizyty w Gdyni)Robert Zaputowicz | tvn24
wideo 2/5

Na Morzu Północnym doszło do niecodziennego spotkania okrętów NATO z zespołem chińskiej floty. Chińczycy zmierzają na Bałtyk, gdzie mają przeprowadzić wspólne ćwiczenia z Rosjanami. Będzie to pierwsze takie wydarzenie w historii.

Chińczyków na północnych wodach Europy przywitała norweska fregata HNoMS Otto Svedrup, która jest okrętem flagowym SNMG 1, czyli stałego międzynarodowego zespołu okrętów NATO numer 1. Norwegowie wykonali zdjęcia chińskich okrętów, które zostały opublikowane przez NATO w internecie.

Ćwiczenia tuż obok Polski

Ostatni raz jednostki Floty Armii Ludowo-Wyzwoleńczej pojawiły się w tym regionie w 2015 roku. Wówczas na chwilę zawinęły też do Gdyni, jednak odbywały ćwiczeń na Bałtyku z Rosjanami. Teraz zrobią to po raz pierwszy. Chińsko-rosyjskie ćwiczenia na Bałtyku mają się odbywać od 24 do 27 lipca. Ma w nich wziąć udział łącznie 10 okrętów z obu państw.

Dotychczas Chińczycy i Rosjanie ćwiczyli wspólnie głównie w dalekiej Azji i kilka razy na Morzu Śródziemnym. Teraz będą operować w oparciu o bazę Floty Bałtyckiej Bałtyjsk w Obwodzie Kaliningradzkim.

Chiński zespół składa się z trzech okrętów: niszczyciela, fregaty i okrętu zaopatrzeniowego. Wszystkie są nowe. Niszczyciel Changsha należy do typu 052D i jest jednym z kilku najnowocześniejszych dużych okrętów nawodnych chińskiej floty.

Chińczycy zaczęli wysyłać swoje okręty na dalekie akweny dopiero w ostatnich latach. Dzieje się tak wraz ze znaczną rozbudową chińskiej floty i zwiększeniem zasięgu ambicji Pekinu. Jeszcze kilkanaście lat temu Flota Armii Ludowo-Wyzwoleńczej była bardzo słaba w porównaniu do potencjału najludniejszego kraju świata. Jednak teraz trwa wielki morski program zbrojeniowy i co rok do linii wchodzi kilkanaście dużych okrętów.

Autor: mk/adso / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: NATO