Chiński pastor skazany za "działalność wywrotową"

TVN24

Facebook - Pray for Early Rain Covenant ChurchKościoły w Chinach podlegają kontroli władz państwowych

Wang Yi, pastor będący zwierzchnikiem największego, niezarejestrowanego Kościoła protestanckiego w Chinach, został skazany na dziewięć lat więzienia za działalność wywrotową. Mężczyzna był oskarżany o podżeganie do obalenia władzy państwowej.

Kościół Przymierza Wczesnego Deszczu działał w mieście Chengdu w prowincji Syczuan. Ten kalwinistyczny związek wyznaniowy jest uznawany za jeden z najbardziej prominentnych "Kościołów domowych" - niezależnych od oficjalnego Kościoła protestanckiego, który jest kontrolowany przez władze ChRL.

Pastor skazany za "działalność wywrotową"

Kościół Przymierza Wczesnego Deszczu od dawna jest na celowniku chińskich władz. Przed rokiem przeprowadzono obławę na jego duchownych i świeckich i zakazano dalszej działalności. Dokonano licznych rewizji, skonfiskowano literaturę religijną i opieczętowano sale modlitwy. Poddani represjom wierni byli zmuszani do podpisywania aktów apostazji.

Wśród aresztowanych przed rokiem oprócz pastora Wanga była również jego żona - Jiang Rong, którą następnie wypuszczono za kaucją. Wyrok w jej sprawie jeszcze nie zapadł.

Sąd również zdecydował w poniedziałek, że pastor Wang zostaje skazany za działalność wywrotową na utratę praw obywatelskich na trzy lata i ma opłacić koszty sądowe. Na ten cel przejęto 50 tys. juanów (27,2 tys. zł) z zarekwirowanego przez policję jego majątku własnego.

Chiński pastor Wang Yi skazany za działalność wywrotową
Facebook - Pray for Early Rain Covenant Church

Wiara pod kontrolą państwa

Władze w Pekinie nie godzą się na działalność jakichkolwiek związków wyznaniowych, które nie są bezpośrednio kontrolowane przez państwo. W 2018 roku przeprowadzono szereg obław policyjnych na działaczy niezależnych, domowych Kościołów.

We wrześniu 2018 roku władze zamknęły jeden z protestanckich Kościołów w Pekinie, a w grudniu tego samego roku ponad 60 urzędników i policjantów przeprowadziło obławę na niezarejestrowany protestancki Kościół Rongguili w Kantonie na południu Chin. Podobne represje dotknęły wtedy Kościół Przymierza Wczesnego Deszczu w Chengdu.

Konstytucja ChRL gwarantuje teoretycznie wolność wyznania, ale pod rządami prezydenta Xi Jinpinga władze konsekwentnie wzmacniają kontrolę nad religią, która uznawana jest za potencjalne zagrożenie dla niepodzielnej władzy Komunistycznej Partii Chin (KPCh). Chiński rząd obawia się, że religia może posłużyć "obcym siłom" do wywierania wpływu na chińskie społeczeństwo.

Religie w Chinach
PAP/Adam Ziemienowicz

Autor: momo//kg / Źródło: PAP