Świat

Chińczycy wrócili na Ziemię

Świat


Misja kosmiczna rakiety Shenzhou VII zakończyła się sukcesem - ogłosiły chińskie władze. Astronauci, zwani w Chinach tajkonautami, bezpiecznie powrócili na Ziemię.

Kapsuła z trzema Chińczykami na pokładzie wylądowała tuż przed godz. 12 czasu polskiego. Misja, ogłoszona przez chińskich komunistów jako sukces całego kraju, dobiegła tym samym końca.

Kosmiczny spacer

Najważniejszym jej elementem był pierwszy w historii chiński kosmiczny spacer.

W sobotę jeden z tajkonautów 42-letni Zhai Zhigang opuścił pojazd kosmiczny i przez 15 minut, czyli nieco krócej niż zapowiadano, był w otwartej przestrzeni.

Zadaniem astronauty było przeprowadzenie badań i uruchomienie satelity przesyłającego zdjęcia na Ziemię. Relację z tego wydarzenia na żywo pokazała państwowa chińska telewizja CCTV.

Zhai pomachał przed zewnętrzną kamerą chińską flagą, którą podał mu drugi z astronautów, Liu Boming.

Kiedy własna stacja kosmiczna?

Pięć lat temu Chiny stały się trzecim - po USA i Rosji - krajem świata, który wysłał w kosmos pojazd z człowiekiem na pokładzie. W 2005 r. w kosmosie przebywała druga, dwuosobowa chińska misja.

W ubiegłym roku Chiny wystrzeliły też własną sondę księżycową. Kolejnym krokiem, do jakiego przygotowuje się Pekin, ma być budowa na orbicie własnej stacji kosmicznej.

Źródło: Reuters, PAP, thenewstribune.com, iht.com