Chińczycy nie chcą uwolnić rybaków

TVN24

Aktualizacja:
China Military OnlineKryzys chińsko-wietnamski trwa od lat

Dwudziestu jeden wietnamskich rybaków przetrzymują od początku marca chińskie władze. Wietnamczyków aresztowano na wodach wokół spornych wysp Morza Południowochińskiego. Prawa do wysp roszczą oba państwa.

Przedstawiciel władz wietnamskich powiedział w środę, że chińscy funkcjonariusze przechwycili 3 marca dwa kutry rybackie w pobliżu Wysp Paracelskich. Oświadczył, że ich załogi są przetrzymywane na jednej z wysp, okupowanych przez Chiny.

Według chcącego zachować anonimowość przedstawiciela władz z prowincji Quang Ngai w środkowym Wietnamie, skąd pochodzą rybacy, zatelefonowali oni do swych rodzin i powiedzieli, że Chińczycy chcą za ich uwolnienie 70 tys. juanów (11 tys. dolarów). Urzędnik powiedział, że lokalne władze zwróciły się do centralnych z prośbą o pomoc w uwolnieniu rybaków.

Chiny roszczą sobie prawo do suwerenności nad znaczną częścią Morza Południowochińskiego. Do wysp na tym akwenie - w tym Paracelskich i Spratly - roszczenia zgłaszają również Wietnam, Tajwan, Malezja, Brunei i Filipiny. Przypuszcza się, że w regionie tym znajdują się podmorskie złoża ropy naftowej i gazu.

Źródło: PAP