Chińczycy mają supermyśliwiec?

TVN24

Aktualizacja:
cnair.top81.cnDomniemany myśliwiec podczas przygotowań do lotu testowego

Specjaliści od kilku lat spekulują na temat budowy przez Chiny nowego supermyśliwca, który ma dorównać amerykańskiemu F-22 Raptor i rosyjskiemu Suhoj T-50. Potwierdzeniem dotychczasowych domysłów mogą być pierwsze zdjęcia tajnej maszyny, opublikowane w internecie.

Zdjęcia wykonano z dużej odległości na lotnisku firmy Chengdu Aerospace, gdzie domniemany myśliwiec piątej generacji J-20 przechodzi ostatnie próby przed premierowym lotem. Jak pisze Aviation Weekly, chińscy internauci utrzymują, że lepsze zdjęcia zostały błyskawicznie zablokowane przez cenzurę. Ma to dowodzić ich autentyczności.

Zdjęcia domniemanego J-20 po raz pierwszy pojawiły się w internecie na jednym z chińskich forów o tematyce wojskowej. W ChRL, która trzyma w tajemnicy wszystkie ważne programy zbrojeniowe, to właśnie drogą internetowych blogów i forów rozchodzą się informacje o nowym uzbrojeniu.

Przełom czy mistyfikacja

W internecie natychmiast rozgorzała dyskusja, czy zdjęcia są prawdziwe, czy to dzieło zdolnego grafika. Wielu specjalistów powątpiewa w zdolność Chin do zbudowania tak zaawansowanej maszyny i nazywa ukazany na zdjęciach J-20 dziełem "biura konstrukcyjnego Photoshop".

Na korzyść krytyków przemawiają liczne problemy chińskiego przemysłu z budową nowoczesnych samolotów. Najnowszy nabytek chińskiego lotnictwa wojskowego, pochodzący od rodzimych konstruktorów, to J-10. Według ocen analityków, maszyna dorównuje poziomowi technicznemu Rosji i Zachodu z przełomu lat 80 i 90-tych.

Jednym z kluczowych problemów, których nie mogą pokonać Chińczycy, jest budowa nowoczesnych silników odrzutowych do samolotów bojowych. Zdecydowana większość chińskich myśliwców korzysta z napędu produkcji rosyjskiej. Istniejące silniki chińskie są kopiami rozwiązań rosyjskich o znacznie gorszej niezawodności i wytrzymałości.

Tajemnica państwowa

Chińskie władze informowały jedynie o rozpoczęciu prac nad myśliwcem piątej generacji. Według wstępnych założeń, które ujawniono w 2008 roku, oblot prototypu miał się odbyć w 2011. O postępie prac można było się pośrednio przekonać na tegorocznym salonie lotniczym w Zhuhai, gdzie pokazano projekt wyposażenia kabiny J-20. Nigdy nie ujawniono jednak wyglądu maszyny.

Na temat J-20 mówiono również w amerykańskim Kongresie, przy okazji debaty nad zawieszeniem budowy F-22 Raptor. Analityk z National Air and Space Intelligence Center sugerował, że Chiny mogą wprowadzić do służby myśliwiec piątej generacji około 2018 roku. W taką ocenę powątpiewał szef departamentu obrony Robert Gates, którego zdaniem bardziej prawdopodobna data to 2020, a nawet 2025 rok.

Według Aviation Weekly, powołującego się na chińskich specjalistów, oblot J-20 ma się odbyć na początku przyszłego roku.

Źródło: altair.com.pl, tvn24.pl