Świat

Chcieli ją zabić, a uczynili ikoną. 10 zamachowców w rękach wojska

Świat

Wikipedia (CC BY-SA 3.0) | Claude Truong-NgocPakistanka już nie wróciła do ojczyzny

Pakistańskie wojsko poinformowało o aresztowaniu ludzi, którzy dwa lata temu usiłowali zabić Malalę Yousafzai. Do próby zabójstwa dziewczyny przyznali się wówczas bojownicy talibów, odmawiający kobietom prawa do edukacji.

Szef służb prasowych armii Pakistanu, Asim Bajwa, powiedział że zidentyfikowano i aresztowano dziesięciu ludzi.

Odwet za odwagę

Malala z doliny Swat na północy Pakistanu w wieku 11 lat zaczęła pod pseudonimem prowadzić bloga, w którym opowiadała się za prawem kobiet do edukacji, wolności i decydowania o własnym losie. W październiku 2012 roku została zaatakowana w drodze powrotnej ze szkoły.

Pomimo licznych ran (napastnicy strzelali do niej z bliskiej odległości), nastolatka przeżyła. Przeszła długotrwałe leczenie w Wielkiej Brytanii. Tam pozostała i kontynuuje rehabilitację. Do ojczyzny wrócić nie może, ponieważ talibowie grożą zamordowaniem jej i jej rodziny.

Nastolatka stała się międzynarodowym symbolem pokoju i prawa do edukacji dla kobiet. Została nagrodzona unijną nagrodą za obronę praw człowieka, a w zeszłym roku nominowano ją do Pokojowej Nagrody Nobla.

Młodzi zmienią świat?

W poniedziałek podczas spotkania inaugurującego 500 dni działań prowadzących do osiągnięcia Milenijnych Celów Rozwoju ONZ, powiedziała ponad 500 młodym ludziom, że powinni już teraz zacząć zmieniać świat. Program Milenijnych Celów Rozwoju ma za zadanie walkę z ubóstwem, która zakłada, ze każde dziecko na świecie otrzyma wykształcenie podstawowe.

Siedzący obok Malali sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun wtórował młodej Pakistance, mówiąc, że "każdy z osobna się liczy", nawet piątoklasista, który oszczędza choćby kroplę wody i gasi za sobą światło.

Szef ONZ powiedział, że nadal 1,2 mld ludzi nie ma dostępu do czystej wody pitnej, a 1,4 mld żyje bez elektryczności i istotne są działania globalne, by to zmienić.

Autor: mk//plw / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia (CC BY-SA 3.0) | Claude Truong-Ngoc