"Chcesz pokoju, szykuj się do wojny". Białoruś będzie się zbroić

president.gov.byŁukaszenka chce oprzeć się na własnym przemyśle zbrojeniowym

- Naszą armię należy wyposażyć w nowoczesną, precyzyjną i skuteczną broń - powiedział prezydent Alaksandr Łukaszenka. Dodał, że Białoruś powinna samodzielnie produkować nowoczesne rodzaje broni.

- Taki sprzęt powinien zapewniać oddziałom sił zbrojnych ochronę, wysoką mobilność, sterowalność, możliwość wykonywania zwiadu i przeprowadzania precyzyjnych uderzeń na dużą odległość – zaznaczył Łukaszenka.

Samowystarczalność?

Podkreślił przy tym, że Białoruś nie powinna zakładać, że broń lub niektóre części uzbrojenia będzie mogła importować.

- Nawet jeśli dziś umówicie się z kimś o produkcji jakiegoś rodzaju uzbrojenia, trzeba mieć na względzie, że jutro ten partner odejdzie, że nikt nie da ani nie sprzeda nawet za duże pieniądze tego, co nam dziś potrzebne, czyli perspektywicznych rodzajów uzbrojenia. Widać to na przykładzie naszej sąsiedniej Ukrainy – oznajmił.

Łukaszenka przywołał powiedzenie „Chcesz pokoju, szykuj się do wojny” i podkreślił, że choć obecnie Białorusi nie zagraża wojna, armia musi być uzbrojona nowocześnie. - Niestety oblicze wojny zmienia się. W związku z tym także my powinniśmy się zmieniać – dodał.

Białoruskie produkty

Prezydent zaznaczył, że białoruskie przedsiębiorstwa opanowały już proces remontu i modernizacji sprzętu lotniczego i pancernego, systemów obrony przeciwlotniczej, a także sprzętu służącego do działań wywiadowczych i walki radioelektronicznej. Opracowano także m.in. bezzałogowy aparat latający o zasięgu ponad 100 km oraz - wspólnie z partnerami zagranicznymi - przeciwpancerny system rakietowy.

Oprócz tego trwają prace nad stworzeniem pojazdu opancerzonego, który mógłby przerzucać niewielkie oddziały specjalne na duże odległości. Łukaszenka oznajmił przy tym, że białoruski sprzęt wojskowy cieszy się popytem na świecie i podczas lipcowej wystawy sprzętu wojskowego i uzbrojenia w Mińsku podpisano kontrakty na sumę około 700 mln dolarów.

Obawy Łukaszenki

O konieczności unowocześnienia uzbrojenia białoruskich sił zbrojnych Łukaszenka wspominał w ostatnich miesiącach kilkakrotnie.

W lipcu mówił, że powojenny system bezpieczeństwa międzynarodowego zaczyna być coraz mniej skuteczny, u granic Białorusi następuje koncentracja potencjału militarnego i dochodzi do rewizji i zmiany powojennych granic.

W czerwcu polecił rozpoczęcie w Białorusi produkcji rakietowych wyrzutni przeciwlotniczych, które nie ustępowałyby pod względem parametrów rosyjskim S-300.

Autor: //gak / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: president.gov.by

Pozostałe wiadomości

- Jeżeli Putin zdobędzie Ukrainę, nie zatrzyma się na niej - powiedział w środę Joe Biden. Zaznaczył, że zdobycie Ukrainy doprowadzi do ustawienia się Rosji w pozycji do potencjalnego ataku na sojuszników USA, a taki scenariusz oznacza "amerykańskich żołnierzy walczących z rosyjskimi żołnierzami", bo Waszyngton będzie sojuszników bronił. Mimo tego apelu projekt ustawy o przekazaniu 61 miliardów dolarów pomocy Ukrainie nie przeszedł przez Senat. Przeciwko niemu zagłosowali wszyscy republikanie. To na szczęście nie koniec szans na środki dla Kijowa.

Joe Biden: jeżeli Władimir Putin zdobędzie Ukrainę, nie zatrzyma się na niej

Joe Biden: jeżeli Władimir Putin zdobędzie Ukrainę, nie zatrzyma się na niej

Aktualizacja:
Autor:
adso
Źródło:
Reuters, PAP