Chcą zlikwidować współczesne niewolnictwo. Powstanie grupa zadaniowa


Premier Theresa May ogłosi we wtorek powstanie nowego wydziału w służbach rządu Jej Królewskiej Mości. Jego zadaniem będzie zlikwidowanie handlu ludźmi i innych form współczesnego niewolnictwa - podaje agencja Reutera.

Nowa grupa zadaniowa będzie się składała z oficerów i agentów służb wywiadowczych MI5, MI6, Centrali Łączności Rządowej, Europolu i Interpolu.

"Jesteśmy dłużnikami niewinnych"

Brytyjskie służby szacują, że tylko na Wyspach ofiarami współczesnego niewolnictwa jest nawet 13 tys. osób. "Potrzebujemy nowego podejścia do dzielenia się informacjami wywiadowczymi i współpracy w śledztwach" - napisała May w oświadczeniu opublikowanym przed jej wystąpieniem w czasie Sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku.

"Są to standardowe działania w przypadkach takich jak śledzenie handlu narkotykami i nielegalnych przerzutów broni, dlatego nie ma żadnej wymówki dla braku umiejętności radzenia sobie ze współczesnym niewolnictwem" - czytamy dalej.

Premier Wielkiej Brytanii dodała, że przekaże 5 mln funtów na działania mające powstrzymać handlarzy żywym towarem w Nigerii, przez którą przebiega jeden z głównych szlaków przerzutowych na Wyspy.

"Jesteśmy dłużnikami niewinnych mężczyzn, kobiet i dzieci, które padają ofiarami katorżniczej pracy i nadużyć. Musimy uwolnić świat od tego zła" - napisała.

"Wielka Brytania musi wskazać drogę"

Według działaczy praw człowieka na całym świecie ponad 45 mln ludzi jest niewolnikami. To zmuszani do pracy w kopalniach i ogromnych plantacjach, wykorzystywani w prostytucji, a nawet urodzeni z przeznaczeniem bycia niewolnikami.

Według Międzynarodowej Organizacji Pracy, niewolnictwo generuje zyski w wysokości 150 mld dol. rocznie. Wędrują one głównie do wschodniej Azji i Europy Zachodniej, w tym w dużej mierze do Unii Europejskiej.

Agencja Reutera przypomina, że z inicjatywy Theresy May w ubiegłym roku brytyjski rząd przyjął ustawę nakazującą firmom zarejestrowanym na Wyspach przedstawianie dokumentacji wskazującej, jakie działania podejmują, zapewniając godne warunki pracy i przestrzeganie praw człowieka w krajach, w których prowadzą swoją działalność.

Theresa May dodała w oświadczeniu, że "Wielka Brytania jako dawna potęga kolonialna czerpiąca korzyści z niewolnictwa musi teraz wskazać drogę do zniszczenia współczesnego niewolnictwa".

Autor: adso\mtom / Źródło: Reuters

Tagi:
Raporty: