Świat

Chcą zakazać burki, choć muzułmanów u nich niewiele

Świat

Wikipedia (CC BY 2.0) | Steve EvansNa Łotwie nie ma zbyt wielu muzułmanów

Ministerstwo sprawiedliwości Łotwy przedstawiło projekt ustawy zakazującej noszenia burki w miejscach publicznych - poinformowało miejscowe radio. W 2015 roku podobną inicjatywę odrzucił parlament. Społeczność muzułmańska w tym kraju jest niewielka.

Według radia zakaz noszenia burki nie będzie obowiązywał w przypadku miejsc kultu religijnego oraz na terenie obiektów sportowych i kulturalnych. Wyłączone byłyby z niego także przedstawicielki niektórych zawodów. Minister sprawiedliwości Dzintars Rasnaczs z konserwatywnej partii Sojusz Narodowy (NA) podkreślił, że ustawa ma na celu przede wszystkim ochronę "łotewskiego obszaru kulturowego", a dopiero w drugiej kolejności zapewnienie bezpieczeństwa.

Już raz próbowali

W 2015 roku debatę o zakazie noszenia nakryć zasłaniających twarz wywołał w kraju prezydent Raimonds Vejonis, jednak zgłoszony przez opozycję projekt ustawy w tej sprawie nie znalazł poparcia w parlamencie. Przyszłość obecnego projektu nie jest pewna. Zanim dojdzie do debaty na forum parlamentu, ocenę proponowanego prawa muszą wydać pozostałe ministerstwa oraz koalicyjny rząd. Na Łotwie widok burki lub innego islamskiego nakrycia głowy to rzadkość. Kraj jest nieczęsto wybierany przez migrantów jako docelowy, a łotewska społeczność muzułmańska jest bardzo nieliczna. Mimo to część społeczeństwa silnie sprzeciwia się przyjmowaniu uchodźców.

Kardynał Krajewski apeluje o przyjęcie uchodźców z Grecji
Kardynał Krajewski apeluje o przyjęcie uchodźców z GrecjiElemosineria Apostolica
wideo 2/23

Autor: mk//rzw / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia (CC BY 2.0) | Steve Evans