Chcą włączenia Osetii Południowej do Rosji, wygrali wybory

edinayaosetia.ruPartia "Jedna Osetia" dąży do włączenia prowincji w skład Rosji

Prorosyjskie ugrupowanie Jedna Osetia zwyciężyło w nieuznawanych przez Zachód wyborach parlamentarnych w Osetii Południowej, separatystycznej republice gruzińskiej - wynika ze wstępnych wyników ogłoszonych w poniedziałek przez komisję wyborczą.

Jedna Osetia zdobyła w niedzielnych wyborach 43,1 proc. głosów, co dało jej 20 mandatów w liczącym 34 miejsca parlamencie południowoosetyjskim - oświadczyła w Cchinwali przedstawicielka komisji wyborczej Bella Plijewa. Zwycięska partia chce połączenia Osetii Południowej z Osetią Północną, wchodzącą w skład Federacji Rosyjskiej. Siedmioprocentowy próg pokonały w niedzielę cztery z dziewięciu startujących ugrupowań. Oprócz Jednej Osetii są to: Jedność Narodu, Partia Narodowa oraz partia Nychas. Według Plijewej frekwencja wyborcza wyniosła 60,14 procent, mniej niż w 2009 roku. Łącznie uprawnionych do głosowania było ponad 32 tys. z ok. 70 tys. mieszkańców Osetii Płd.

Na skutek pięciodniowej wojny rosyjsko-gruzińskiej z sierpnia 2008 roku dwa zbuntowane regiony Gruzji - Osetia Południowa i Abchazja - ogłosiły niepodległość. Uznała ją Rosja, ale nie kraje zachodnie. Również wyniki poprzednich południowoosetyjskich wyborów, z maja 2009 roku, nie zostały uznane przez Unię Europejską i NATO.

Autor: asz//gak / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: edinayaosetia.ru

Pozostałe wiadomości