Świat

Chcą walczyć z hakerami. Stworzą jednostkę obrony cybernetycznej

Świat

sxc.huBrytyjski resort obrony tworzy jednostkę obrony cybernetycznej

Brytyjskie ministerstwo obrony zamierza stworzyć jednostkę obrony cybernetycznej (Joint Cyber Reserve Unit), do której nabór rozpocznie się w przyszłym miesiącu - poinformowała w niedzielę telewizja Sky, powołując się na komunikat resortu.

Rolą JCRU będzie obrona zarówno wojskowych jak i cywilnych sieci komputerowych oraz najważniejszych baz danych przed atakiem hakerów, a także działania ofensywne w cyberprzestrzeni.

Pracownicy po weryfikacji

Do pracy w jednostce mogą zostać przyjęci wojskowi odchodzący ze służby, rezerwiści, a także cywile. Wszyscy kandydaci muszą przejść weryfikację, spełniać kryteria obywatelstwa i zamieszkania, a także zgodzić się na doroczne szkolenia. - W reakcji na rosnące zagrożenie rozbudowujemy potencjał cybernetyczny w szerokim zakresie, łącznie z możliwością ataku, co wzmocni nasz ogólny potencjał wojskowy - oświadczył minister obrony Wielkiej Brytanii Philip Hammond. - W coraz większym zakresie nasz budżet obronny przeznaczany jest na technologicznie nowoczesne zdolności działania, w tym cybernetyczne, wywiadowcze i inwigilacyjne - dodał. Komisja spraw wewnętrznych Izby Gmin stwierdziła w raporcie z lipca, że zagrożenie Wielkiej Brytanii atakiem cybernetycznym jest wyższe niż atomowym. Komisja sądzi też, że należy przeznaczyć większe środki na zwalczanie przestępczości komputerowej.

Autor: mn//bgr / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu