Chcą odszkodowania od USA. "Za szkody duchowe i materialne"

W zamachu na koszary zginęło 241 Amerykanów
W zamachu na koszary zginęło 241 Amerykanów
Reuters Archive
USA też domagają się odszkodowania, m.in. za zamach na koszary w BejrucieReuters Archive

Irański parlament domaga się rekompensaty od Stanów Zjednoczonych za wyrządzanie "duchowych i materialnych szkód" w ciągu ostatnich 63 lat - poinformowały państwowe media w Iranie.

Podczas wtorkowej sesji irańskiego parlamentu przedstawione zostały przykłady szkód wyrządzanych Iranowi przy amerykańskim zaangażowaniu: przeprowadzenie zamachu stanu i obalenie premiera Mohammeda Mossadegha w 1953 roku, wsparcie USA dla Iraku podczas wojny z Iranem w latach 1980-1988, a także niszczenie platform naftowych pod koniec lat osiemdziesiątych.

USA są winne 50 mld dolarów?

Według "Tehran Times" głosami 174 posłów za, przy siedmiu głosach przeciwnych, przegłosowano następnie uchwałę, w której Iran domaga się odszkodowania od USA. Nie została w niej jednak sprecyzowana ewentualna wysokość tego odszkodowania. Irańska gazeta cytuje jednocześnie wiceprezydenta ds. parlamentarnych Madżida Ansariego, który stwierdził, że irańskie sądy miały uznać, że za wrogie działania USA są winne Iranowi 50 miliardów dolarów.

Jak zauważa CNN, obecny irański parlament jest zdominowany przez konserwatystów. Jednak już 28 maja swoją kadencję rozpocznie nowy parlament, w którym znajdzie się większa liczba posłów o poglądach reformistycznych oraz posłów niezależnych.

Amerykanie też chcą odszkodowań

Posiedzenie irańskiego parlamentu było prawdopodobnie odpowiedzią na decyzję amerykańskiego Sądu Najwyższego z kwietnia tego roku. Stwierdzono w niej, że Iran powinien przekazać ze swoich zamrożonych na zagranicznych kontach środków niemal 2 miliardy dolarów Amerykanom, którzy poszkodowani zostali w atakach, o których organizację oskarżany jest Iran.

- (Prawo) daje nam nową wykładnię stwierdzającą, że jeżeli Iran posiada określone środki, ofiary ataków terrorystycznych sponsorowanych przez Iran będą mogły domagać się odszkodowań wypłacanych z tych środków - napisała w uzasadnieniu sędzia Ruth Bader Ginsburg.

W 2001 roku rodziny 241 ofiar zamachu bombowego na amerykańskie koszary w Libanie w 1983 roku złożyły w amerykańskim sądzie pozew przeciwko Iranowi. Dwa lata później sędzia federalny uznał, że ataku dokonał uznawany za organizację terrorystyczną Hezbollah, działający na polecenie irańskiego rządu.

Autor: mm/mtom / Źródło: CNN, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: public domain / wikipedia | Library of congress