Świat

Chavezowi nigdy nie zabraknie pieniędzy?

Świat

Aktualizacja:

- Wenezuela ma największe potwierdzone rezerwy ropy naftowej na świecie, które wynoszą 297 mld baryłek - oświadczył wenezuelski minister energetyki i ropy naftowej Rafael Ramirez Carreno. Może to oznaczać, że kontrowersyjny prezydent Hugo Chavez jeszcze przez długi czas będzie miał stały przypływ pieniędzy ze znacjonalizowanego przemysłu wydobywczego.

Według Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC), największe potwierdzone rezerwy tego surowca, sięgające 266 mld baryłek, ma Arabia Saudyjska, będąca pierwszym światowym producentem i eksporterem ropy. Organizacja nie odniosła się jeszcze do wenezuelskich doniesień.

Większość zasobów ropy odkrytych w ostatnich latach w Wenezueli znajduje się w dorzeczu Orinoko na obszarze ponad 55 tys. km kwadratowych.

Wenezuelski przemysł wydobywczy jest znacjonalizowany i wpływy z niego zasilają budżet. W znacznej mierze właśnie dzięki tym funduszom Chavez jest w stanie od wielu lat finansować liczne programy socjalne. Jego przeciwnicy twierdzą, że subsydiowanymi sklepami spożywczymi, przychodniami i mieszkaniami, kupuje głosy biedniejszej części społeczeństwa.

Wielkie zapasy ropy mogą oznaczać, że Chavezowi jeszcze przez wiele lat nie zabraknie pieniędzy i opozycji będzie trudniej pokonać go w wyborach.

Źródło: PAP, lex.pl