Świat

Chavez jak Lenin. Pogrzeb odłożony, wiceprezydent łamie konstytucję

Świat


Pełniący obowiązki prezydenta Wenezueli Nicolas Maduro poinformował, że pogrzeb Hugo Chaveza zostaje odłożony o tydzień. Władze chcą w ten sposób dać więcej czasu Wenezuelczykom na pożegnanie się ze zmarłym we wtorek przywódcą. Sam Maduro w piątek zostanie zaprzysiężony na tymczasowego prezydenta.

Pogrzeb Chaveza pierwotnie planowano na piątek, ale zdecydowano, że trumna z jego ciałem będzie wystawiona na widok publiczny jeszcze przez kolejne siedem dni.

Do tej pory przed trumną przeszły już setki tysięcy Wenezuelczyków.

Chavez spocznie w muzeum

Ciało Chaveza zostanie zabalsamowane, a prezydent spocznie w muzeum wojskowym w stolicy kraju, w Caracas.

Hugo Chavez zmarł w wieku 58 lat. Od połowy 2011 roku zmagał się z chorobą nowotworową. Na Kubie przeszedł cztery operacje. Gdy 18 lutego wrócił do kraju, stan jego zdrowia szybko się pogarszał. Bezpośrednią przyczyną zgonu był rozległy atak serca.

Naruszenie konstytucji?

Po jego śmierci obowiązki głowy państwa przejął wiceprezydent Nicolas Maduro. Rząd zapowiedział, że wybory odbędą się w konstytucyjnym terminie, jednak ich data nie została jeszcze ogłoszona.

Wiadomo za to, że Maduro w piątek zostanie zaprzysiężony jako tymczasowy prezydent Wenezueali. Opozycja potępiła tę zapowiedź jako naruszenie konstytucji, która stanowi, że w przypadku śmierci prezydenta tymczasowym szefem państwa powinien zostać przewodniczący parlamentu, a nowe wybory powinny zostać rozpisane w ciągu 30 dni.

Autor: twis//gak / Źródło: reuters, pap

Tagi:
Raporty: