Świat

Ukrywał się przed terrorystami. Pozywa media za ujawnienie, że jest w budynku

Świat

France 2 / TwitterKilka dni po śmierci braci Kouachi, Lepere opowiedział o swoich przeżyciach w telewizji France 2

26-letni grafik Lilian Lepere w styczniu br. ukrywał się przez osiem godzin w szafce pod zlewem przed braćmi Kouachi. Tymi samymi, którzy dokonali zamachu na redakcję tygodnika "Charlie Hebdo". Terroryści nie wiedzieli, że nie są w budynku sami. Jednak francuskie media informowały, że mają zakładnika. Lepere uznał, że stanowiło to zagrożenie dla jego życia i zdecydował się pozwać m.in. dwie telewizje i rozgłośnię radiową.

Lilian Lepere pozwał, m.in. radio RMC i telewizje TF1 i France 2 - redakcje, które relacjonując obławę na terrorystów, informowały, że bracia Kouachi mają zakładnika. Na antenie tej drugiej stacji informację, że "jest on przetrzymywany przez przestępców" potwierdzała siostra 26-latka.

Mężczyzna jest przekonany, że stanowiło to zagrożenie dla jego życia.

- Ujawnianie informacji w czasie rzeczywistym, podczas gdy bracia Kouachi - uzbrojeni i niebezpieczni - przebywali z moim klientem w jednym budynku, spowodowało poważne zagrożenie jego życia - komentuje sprawę adwokat mężczyzny Antoine Casubolo Ferro.

Francuskie media informują, że wniósł on skargę w zeszłym miesiącu, a w zeszłym tygodniu rozpoczęło się dochodzenie w tej sprawie. Szczegóły pozwu nie są znane.

Ukrywał się przed braćmi Kouachi

7 stycznia br. w zamachu na redakcję "Charlie Hebdo" w Paryżu bracia Said i Cherif Kouachi zastrzelili 12 osób, w tym głównych rysowników pisma. Zamachowcy zginęli dwa dni później w policyjnej obławie w zakładzie drukarskim w Dammartin-en-Goele.

W tym budynku spędzili kilka godzin. Sądzili, że są w nim sami. Tymczasem już po udanym szturmie francuskich jednostek specjalnych okazało się, że w drukarni ukrył się przed nimi Lilian Lepere.

Mężczyzna schował się w szafce pod zlewem, gdzie spędził osiem godzin w pozycji embrionalnej. Zdarzało się, że terroryści przechodzili tuż obok niego. 26-latkowi udało się wyciągnąć telefon i skontaktować z bliskimi.

Kilka dni po zamachu Lepere udzielił wywiadu telewizji France 2, w czasie którego opowiadał o ośmiu godzinach spędzonych w szafce pod zlewem.

14.01.2015 | Francja: nowy numer „Charlie Hebdo” wyprzedany na pniu
14.01.2015 | Francja: nowy numer „Charlie Hebdo” wyprzedany na pniuFakty TVN
wideo 2/20

Autor: kło / Źródło: BBC News

Źródło zdjęcia głównego: France 2 / Twitter

Raporty: