"Unia Europejska jest po waszej stronie. Będziemy wspierać was tak, byście mogli wybierać swoją drogę"

TVN24 | Świat

Autor:
momo/adso
Źródło:
PAP
Liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska przebywa z wizytą w CzechachREUTERS
wideo 2/7
REUTERSLiderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska przebywa z wizytą w Czechach

Unia Europejska nie zostawi Białorusinów i nie spocznie, dopóki więźniowie polityczni Alaksandra Łukaszenki nie zostaną uwolnieni – oświadczył w środę w europarlamencie przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel. Po raz kolejny skrytykował też zmuszenie przez Mińsk do lądowania samolotu linii Ryanair w celu aresztowania opozycyjnego dziennikarza Ramana Pratasiewicza.

- Chciałbym się zwrócić do całego narodu białoruskiego, ze szczególnym uwzględnieniem tych obywateli, którzy walczą o wolność słowa i demokrację: Unia Europejska jest po waszej stronie i będziemy wspierać was tak, abyście mogli wybierać swoją drogę – zadeklarował Michel, przedstawiając europosłom sprawozdanie z unijnego szczytu, który odbył się 24-25 maja.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

- Raman Pratasiewicz oraz wszyscy więźniowie polityczni, zwracam się do was: Unia nie spocznie, dopóki nie zostaniecie uwolnieni. Apeluję też do pana prezydenta Łukaszenki. Musi pan jak najszybciej uwolnić pana Ramana Pratasiewicza, jest pan w pełni odpowiedzialny za jego zdrowie psychiczne i fizyczne – dodał Belg.

Po raz kolejny potępił również zmuszenie do lądowania w Mińsku samolotu linii Ryanair z ponad 170 pasażerami na pokładzie, nazywając to działanie "porwaniem" i "piractwem".

Listy partnerki Pratasiewicza - Sofii Sapiegi - z aresztu >>>

Charles Michel do Białorusinów: Unia Europejska was nie zostawiPAP/EPA/JULIEN WARNAND / POOL

Przymusowe lądowanie w Mińsku

23 maja samolot relacji Ateny-Wilno linii Ryanair został zmuszony do lądowania w Mińsku z powodu rzekomego ładunku wybuchowego na pokładzie. Władze Białorusi potwierdziły, że poderwały myśliwiec MiG-29 do pasażerskiej maszyny.

Po lądowaniu w stolicy Białorusi zatrzymano tam Ramana Pratasiewicza, byłego współredaktora kanału Nexta, uznanego przez władze białoruskie za "ekstremistyczny", oraz jego partnerkę Sofiję Sapiegę. Z ponad ośmiogodzinnym opóźnieniem samolot dotarł do Wilna.

Po tym zdarzeniu UE zdecydowała o zamknięciu swojej przestrzeni powietrznej dla samolotów z Białorusi. Przygotowywany jest kolejny pakiet sankcji wobec Mińska związany z łamaniem praw człowieka i represjami wobec uczestników pokojowych protestów.

Autor:momo/adso

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/MARTIN DIVISEK