Świat

Obalone popiersie marszałka i "korytarz hańby"

Świat

Popiersie Żukowa obalone w Charkowie
tvn24Popiersie Żukowa było ustawione w centrum Charkowa

Ukraińscy aktywiści obalili w Charkowie popiersie marszałka i bohatera Związku Radzieckiego Gieorgija Żukowa. Akcja była odpowiedzią na zjazd prorosyjskiej partii startującej w przedterminowych wyborach do parlamentu.

Działacze kilku organizacji i partii nacjonalistycznych zebrali się w niedzielę przed Pałacem Sportu, gdzie odbywał się zjazd ugrupowania Dowieriaj Diełam (Zaufaj Sprawom), założonego przez merów Charkowa i Odessy, Hennadija Kernesa i Hennadija Truchanowa. Obydwaj byli członkami Partii Regionów obalonego prezydenta Wiktora Janukowycza, który po stłumieniu antyrządowych protestów w 2014 roku uciekł do Rosji.

Pałac Sportu w Charkowie na południu kraju to znane miejsce na Ukrainie. Gdy pięć lat temu ważyły się losy kraju po antyrządowych protestach na Majdanie Niepodległości w Kijowie, w gmachu tego budynku odbywał się zjazd przeciwników proeuropejskiego kursu Ukrainy.

Jak podał w niedzielę portal Radia Swoboda, nacjonaliści utworzyli przed Pałacem Sportu "korytarz hańby" dla delegatów zjazdu, skandowali hasła "Hańba", "Możemy powtórzyć" i "Zatrzymać rewanż". Zdaniem protestujących, udział ugrupowania Zaufaj Sprawom w przedterminowych wyborach do parlamentu, rozpisanych na 21 lipca, byłby próbą odwetu przedstawicieli Partii Regionów, pozbawionej władzy na Ukrainie po obaleniu Janukowycza.

Po przepychankach z policją nacjonaliści przeszli do stojącego w pobliżu popiersia bohatera Związku Radzieckiego, marszałka Gieorgija Żukowa i zrzucili je z postumentu przy użyciu sznura. W miejscu rozbitego popiersia ustawili flagę Ukrainy. Policja wszczęła dochodzenie, a mer Kernes zapowiedział, że pomnik zostanie odbudowany.

Obalenie popiersia marszałka Żukowa wpisuje się w tendencję demontowania pomników radzieckich wodzów ustawianych na Ukrainie w czasach ZSRR. W 2015 roku po wejściu w życie ustawy o zakazie symboli komunizmu w tym kraju obalono blisko dwa i pół tysiąca radzieckich monumentów. Jak powiedział w rozmowie z agencją Liga szef Ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej Wołodymyr Wiatrowycz, zostało m.in. zdemontowanych ponad tysiąc trzysta pomników przywódcy bolszewików Włodzimierza Lenina.

Pomniki radzieckich wodzów pozostały głównie na okupowanych przez separatystów terytoriach na wschodzie kraju, w obwodach donieckim i ługańskim, a także na zaanektowanym przez Rosję Krymie.

Autor: tas\mtom / Źródło: svoboda.org, pravda.com.ua, liga.net