"Nie będzie żadnej wojny". Ale Iran nie zamierza negocjować umowy

Świat


- Iran nie będzie negocjował ze Stanami Zjednoczonymi kwestii umowy nuklearnej - oświadczył we wtorek najwyższy przywódca duchowo-polityczny Iranu ajatollah Ali Chamenei. Umowę tę nazwał "trucizną".

- Nie będzie żadnej wojny. Naród irański wybrał ścieżkę oporu - oświadczył Chamenei w irańskiej telewizji.

Chamenei, do którego należy ostatnie słowo w sprawach państwowych, powiedział, że "ani my, ani oni nie dążymy do wojny”. - Oni wiedzą, że nie leżałaby ona w ich interesie – dodał.

"USA nie dążą do wojny z Iranem"

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo powiedział we wtorek w Soczi, że Stany Zjednoczone nie dążą do wojny z Iranem. Ostrzegł zarazem, że jeśli interesy amerykańskie znajdą się w niebezpieczeństwie, to USA będą odpowiadać w należyty sposób.

Pompeo wypowiadał się po rozmowach z szefem MSZ Rosji Siergiejem Ławrowem. Na wspólnej konferencji prasowej Ławrow powiedział, że Rosja liczy na znalezienie politycznego rozwiązania sytuacji wokół Iranu i dodał, że uważa ona za błąd decyzję USA o wycofaniu się z porozumienia nuklearnego z Teheranem.

Trudne relacje Iranu z USA

W ostatnim okresie doszło do znacznego pogorszenia relacji między Waszyngtonem a Teheranem. Administracja prezydenta USA Donalda Trumpa zaostrza sankcje, dążąc do całkowitej izolacji Iranu i pozbawienia go dochodów z eksportu ropy, a niedawno uznała Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej za organizację terrorystyczną.

Stany Zjednoczone skierowały też do Zatoki Perskiej grupę okrętów, w tym lotniskowiec.

Iran ze swojej strony podjął w ubiegłym tygodniu decyzję o wycofaniu się z niektórych zobowiązań umowy nuklearnej z 2015 roku, z której to USA wycofały się w maju 2018 roku.

Prezydent Iranu Hasan Rowhani ostrzegł 8 maja, że jeśli w ciągu 60 dni nie zostaną wypracowane nowe warunki umowy, Teheran wznowi produkcję wysoko wzbogaconego uranu.

Irański program nuklearnyPAP/Reuters

Autor: asty / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: