Chadekom po drodze z Wildersem?


Posłowie partii chadeckiej (CDA) w Holandii nie zdołali podjąć decyzji o wejściu do prawicowego rządu mniejszościowego. Lider partii Maxime Verhagen rozważa natomiast utworzenie rządu koalicyjnego z liberałami i antyislamską partią Geerta Wildersa. Holandia od lutego pozostaje bez rządu.

Verhagen przyznał, że w sobotę przedstawi wszystkim członkom partii propozycję utworzenia rządu koalicyjnego wspólnie z liberałami z Partii Ludowej na rzecz Wolności i Demokracji (VVD), która zdobyła najwięcej głosów w czerwcowych wyborach parlamentarnych oraz z antyislamską Partią na rzecz Wolności (PVV).

- Podejmiemy ostateczną decyzję podczas konferencji [członków partii-red.] - powiedział dziennikarzom lider CDA.

Problemy z rządzeniem

Holandia pozostaje bez rządu od lutego, kiedy w efekcie konfliktu na temat dalszej obecności żołnierzy holenderskich w Afganistanie rozpadł się ówczesny rząd premiera Jana Petera Balkenendego. Liberałowie niewielką przewagą głosów wygrali wówczas wybory parlamentarne. VVD zdobyła zaledwie jedno miejsce więcej niż Partia Pracy.

Trzecią największą partią w parlamencie jest obecnie antyimigracyjna Partia na rzecz Wolności, pod przewodnictwem kontrowersyjnego polityka Geerta Wildersa, która - ku zaskoczeniu opinii publicznej - zdobyła 23 mandaty.

Źródło: PAP, lex.pl

Pozostałe wiadomości