Świat

Szturm na granicę. Kilkuset migrantów przedostało się przez ogrodzenie

Świat


Co najmniej 600 imigrantów z Afryki subsaharyjskiej zdołało sforsować w czwartek ponad sześciometrowe ogrodzenie na granicy między Marokiem a hiszpańską enklawą w północnej Afryce i przedostać się do Ceuty.

Jak podała hiszpańska Guardia Civil, do szturmu z udziałem około 800 imigrantów doszło w czwartek nad ranem na wąskim odcinku granicy, którego ze względu na ukształtowanie terenu nie monitorują kamery, umieszczone po hiszpańskiej stronie.

Jak podaje "El Pais" do Ceuty udało się przedostać 602 osobom. Według Czerwonego Krzyża 132 z nich zostały ranne, a 11 trafiło do szpitala. Hiszpański dziennik podkreśla, że to jedno z najbardziej brutalnych tego typu zajść w ostatnim czasie. Lokalny portal El Pueblo de Ceuta podaje nawet, że mogło chodzić o największy szturm na ogrodzenie w historii Ceuty.

W czasie szturmu na strzeżoną granicę hiszpańskiej enklawy doszło do starć z funkcjonariuszami Guardia Civil. Migranci obrzucali kamieniami samochody policyjne. Jak podaje "El Mundo", 22 funkcjonariuszy ostało rannych, a 4 trafiło do szpitala. Hiszpańskie media informują, że migranci rzucali w nich między innymi palonym wapnem.

Większość migrantów, którzy zdołali sforsować w czwartek nad ranem granicę, dotarła do Centrum Czasowego Pobytu Imigrantów w Ceucie, gdzie zajął się nimi personel Czerwonego Krzyża. Jak pisze "El Pais", niektórzy migranci po przedostaniu się na hiszpańską stronę całowali ziemię.

Lądem i morzem

Nowy rząd Hiszpanii, na czele którego stoi Pedro Sanchez, zapowiedział modyfikację ogrodzeń na granicy Ceuty i Melilli w Afryce Północnej. Ma ona polegać na usunięciu kolców i ostrzy wieńczących ogrodzenia. Powodują one bowiem niebezpieczne, śmiertelne w niektórych przypadkach, rany u forsujących je ludzi.

Od 1 stycznia do 15 lipca roku ogrodzenia na granicy enklawy Ceuty i Melilli sforsowało 3 125 migrantów, podczas gdy 16 872 dotarło do śródziemnomorskich wybrzeży Hiszpanii drogą morską.

Jak pisze "El Mundo", od miesięcy nie doszło do podobnego masowego szturmu na ogrodzenie na granicy, a migranci docierali do Ceuty przede wszystkim morzem.

Ceuta i Melilla to hiszpańskie enklawy na terenie Maroka Google Maps

Autor: kg / Źródło: PAP, El Pais, El Mundo

Raporty: