Cerkiew Patriarchatu Moskiewskiego: ukraiński synod zjednoczeniowy bez znaczenia

Świat


Ukraińska Cerkiew Prawosławna Patriarchatu Moskiewskiego zwołała w poniedziałek w trybie nadzwyczajnym synod i ogłosiła, że pozostaje jedynym kanonicznym Kościołem prawosławnym na Ukrainie. Sobotni sobór zjednoczeniowy Autokefalicznej Cerkwi Prawosławnej i Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Kijowskiego - który wybrał biskupa Epifaniusza na zwierzchnika - uznała za nieważny.

- Jak i wcześniej, na Ukrainie istnieje tylko jedna kanoniczna Cerkiew, Ukraińska Cerkiew Prawosławna, na czele której stoi metropolita Onufry i jest to uznawane przez wszystkie Kościoły prawosławne – oświadczył po obradach synodu metropolita boryspolski i browarski Antoni, szef administracji Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego.

Uczestnicy synodu uznali, że decyzje sobotniego soboru zjednoczeniowego nie mają mocy kanonicznej.

- Podczas tego soboru doszło do zjednoczenia dwóch struktur niekanonicznych, tak zwanej Ukraińskiej Autokefalicznej Cerkwi Prawosławnej i Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Kijowskiego. Jest to zjednoczenie dwóch odszczepieńczych (w oryg. raskolnickich - red.) prądów i dlatego dla Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej (Patriarchatu Moskiewskiego) decyzje tego zgromadzenia nie mają żadnego znaczenia – powiedział biskup Antoni.

Kary dla metropolitów

Antoni poinformował też, że synod podjął decyzje o wyłączeniu ze swoich struktur dwóch hierarchów, którzy wzięli udział w soborze zjednoczeniowym. Wydał im zakaz pełnienia posługi duszpasterskiej.

Ukarany został metropolita winnicki i barski Symeon oraz metropolita perejasławski i chmielnicki Aleksander. - Ukraińska Cerkiew Prawosławna (Patriarchatu Moskiewskiego) jest żywa, działa, służy swojemu narodowi – zapewnił biskup.

Wcześniej, w niedzielę, rzecznik Patriarchatu Moskiewskiego Władimir Legojda oświadczył, że decyzje soboru zjednoczeniowego w Kijowie nie mają mocy kanonicznej, a jedynym zwierzchnikiem Cerkwi prawosławnej na Ukrainie pozostaje metropolita kijowski i całej Ukrainy Onufry.

Sobotni sobór zjednoczeniowy

Sobotni sobór zjednoczeniowy podjął decyzję o powołaniu do życia Cerkwi Prawosławnej Ukrainy i wybrał na jej zwierzchnika metropolitę Epifaniusza. Otrzymał on tytuł metropolity kijowskiego i całej Ukrainy. 6 stycznia Ekumeniczny Patriarcha Konstantynopola Bartłomiej I ogłosi tomos o autokefalii dla Cerkwi Prawosławnej Ukrainy i wręczy go Epifaniuszowi.

Rzecznik Patriarchatu Moskiewskiego Władimir Legojda oświadczył w sobotę, że decyzje soboru zjednoczeniowego w Kijowie nie mają mocy kanonicznej, a jedynym zwierzchnikiem Cerkwi prawosławnej na Ukrainie pozostaje metropolita kijowski i całej Ukrainy Onufry.

Autor: asty / Źródło: PAP