Świat

Cena wolności tureckich zakładników? "Syryjscy rebelianci uwolnili dżihadystów"

Świat


Syryjscy rebelianci z grupy Liwa al-Tawhid uwolnili grupę 50 dżihadystów Państwa Islamskiego w zamian za oswobodzenie w zeszłym tygodniu tureckich zakładników - podał turecki dziennik "Hurriyet".

Dżihadyści z Państwa Islamskiego uprowadzili Turków po opanowaniu 11 czerwca tureckiego konsulatu w Mosulu na północy Iraku. Wśród zakładników znalazł się konsul generalny i jego żona, wielu dyplomatów i ich dzieci, a także żołnierze sił specjalnych.

Zakładnicy w sobotę wrócili do Turcji. Szef tureckiej dyplomacji Mevlut Cavusoglu poinformował, że grupę przewieziono z Iraku przez Syrię, w tym przez stolicę Państwa Islamskiego Rakkę. Na lotnisku uwolnionych powitał nowy premier Turcji Ahmet Davutoglu.

Jakie negocjacje?

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zapewnił w niedzielę, że za uwolnienie 49 zakładników, uprowadzonych w Iraku przez Państwo Islamskie, nie zapłacono żadnego okupu. Ich wolność była następstwem "negocjacji dyplomatycznych" - powiedział.

Turecki przywódca zaznaczył, że władze w Ankarze nie zamierzają ujawniać szczegółów tajnej operacji, dzięki której 46 Turków i trzech Irakijczyków odzyskało wolność. - Nie było w ogóle mowy o pieniądzach, były jedynie negocjacje dyplomatyczne i polityczne. I jest to zwycięstwo dyplomacji - mówił.

Teraz jednak dziennik "Hurriyet" donosi, że uwolnienie Turków było częścią układu. W zamian za ich wolność syryjscy rebelianci z grupy Liwa al-Tawhid mieli uwolnić grupę dżihadystów z Państwa Islamskiego, którzy zostali pojmani w lutym w czasie walk w Aleppo. Zginął wtedy jeden z liderów ISIL (obecnie Państwo Islamskie) w tym mieście, Hadżi Bakr. Wśród uwolnionych teraz jest jego żona i dzieci.

Brygada Jedności

Liwa al-Tawhid (czyli Brygada Jedności) była jednostką Wolnej Armii Syrii (główne siły rebelianckie), ale oddzieliła się i samodzielnie walczy przeciwko Baszarowi al-Asadowi. Ugrupowanie odrzuca demokratyczną wizję państwa w Syrii. Współpracuje z Frontem al-Nusra, a za swój cel uważa utworzenie państwa opartego na prawie koranicznym. Brygada Jedności powstała w 2012 roku i liczy około 11 tysięcy rebeliantów.

We wrześniu 2013 roku Brygada Jedności uczestniczyła w mediacjach między siłami rebelianckimi a Islamskim Państwem Iraku i Lewantu (obecnie Państwo Islamskie).

Wielu Syryjczyków wymaga pilnej pomocy humanitarnejReuters
wideo 2/22

Autor: kło/mtom / Źródło: Hurriyet Daily News, PAP, tvn24.pl

Tagi:
Raporty: